Wspomnienia z Gdańska…

Dzięki staraniom firmy Nord Piano prowadzonej przez Pana Tomka Walczaka oraz uprzejmości rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku gościł w Polsce Pan Uwe Schmidt Steingreaber. Wizyta znanego producenta fortepianów  powiązana była z prezentacją instrumentów produkowanych w Bayeruth.

    W sali koncertowej gdańskiej Akademii  można było zobaczyć 4 instrumenty firmy, produkowane przez firmę Steingreaber.Zaczynając od najskromnieszego były to kolejno: pięknie wykonane pianino T-122 o wspanialym dźwięku, niezwykle ciekawy brzmieniowo fortepian A-170 Phoenix o regulowanej sile docisku strun na mostku, fortepian C-212, oraz fortepian koncertowy E-272

    Te ciekawe instrumenty prezentowane były w dniach 14-15 marca 2010 roku. Pierwszy dzień prezentacji przeznaczony był dla stroicieli i techników fortepianów. Zarówno treść wykładu, jak i żywe, pełne znawstwa, ozdobionego trafnym humorem prowadzenie spotkania przez prelegenta, trafiły w oczekiwania słuchaczy. Nawet osoby zawodowo mocno zaangażowane w zagadnienia budowy fortepianów przyznawały, że wiele przekazanych informacji było ciekawą nowością, godną rozważenia, a nawet zastosowania praktycznego.

    Wśród ciekawostek wnikliwie przedstawiona została technologia i zagadnienia fizyczno-akustyczne konstruowania płyty rezonansowej z włókna węglowego; zastosowana przez firmę Steingreaber ruchoma baryłka młotka; wspomniana wyżej technologia budowy mostka z regulowanym dociskiem strun, czy nowatorskie rozwiązanie umożliwiające zmianę głębokości gry w instrumencie.

    Na prośbę uczestników Pan Uwe Schmidt Steingreaber przedstawił również, swoje spojrzenie na techniki intonacji młotków fortepianowych ukazując w tej częsci prelekcji ciekawe różnice w technologiach fabrykacji filcu młotkowego.

    Prelekcja spotkała się z żywym zainteresowaniem słuchaczy, oczym świadczyły liczne wnikliwe pytania, oraz otwarta gorąca dyskusja uczestników z Panem Udo Schmidt Steingreaber zamykająca spotkanie.

     Następnego dnia instrumenty udostępnione były do indywidualnych testów dla  stroicieli i osób zainteresowanych. Tego dnia również odbył się wykład w języku angielskim dla pianistów- „Podstawowe zalożenia wobec dźwięku i  wyczucia gry w klasycznym budownictwie pianin i fortepianów”

    Swój niewielki, ale zauważalny wkład w zorganizowanie seminarium miało również SPSF, obejmując  swym patronatem gdańskie spotkanie. Informacja o prezentacji przkazana członkom stowarzyszenia zapewniła  frekfencję na przyzwoitym poziomie, a przybyli wyrazili zadowolenie z udziału w prelekcji. 

Redakcja: SPSF

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top