Cezary Sanecki członkiem honorowym SPSF

Prof. Cezary Sanecki, rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, został członkiem honorowym SPSF. Certyfikat potwierdzający nadanie tej godności został wręczony 8 lipca 2019 roku.

W uzasadnieniu wniosku o nadanie godności członka honorowego można przeczytać:
jest pianistą i wykładowcą w katedrze fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi. Od wielu lat interesuje się budownictwem fortepianów i pianin. W ramach rewitalizacji i unowocześniania łódzkiej uczelni muzycznej brał czynny udział w wyborach i zakupach fortepianów dla macierzystej uczelni. W ciągu ostatnich kilku lat zapoznawał się z produkcją fortepianów i pianin na całym świecie. W tym celu odwiedził wiele fabryk pianin i fortepianów w Europie i Japonii. Owocem tych działań jest bardzo interesująca i niespotykana w Europie kolekcja współczesnych fortepianów koncertowych, półkoncertowych i dydaktycznych, jaka znajduje się w Akademii Muzycznej w Łodzi. Zdobytą wiedzą i doświadczeniem chętni dzieli się ze swoimi studentami. Szczególnie zainteresowany jest współpracą ze środowiskiem stroicieli fortepianów.

Wręczenie certyfikatu potwierdzającego nadanie godności członka honorowego prof. Cezaremu Saneckiemu (w środku) przez Mariusza Kaźmierczaka (z lewej) i Andrzeja Chabrackiego (z prawej).

Cezary Sanecki pracę pedagogiczną rozpoczął w 1985 roku – jeszcze w czasie studiów – prowadząc klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Od 1987 roku jest związany z Akademią Muzyczną w Łodzi. Najpierw jako asystent Katedrze Muzyki Kameralnej, od 1999 roku pracował w Radzie Wydziału Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych. W latach 2008-2012 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych. Od 2012 roku jest rektorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Tytuł profesorski otrzymał w 2013 roku.

Profil jego działalności artystycznej koncentruje się na muzyce przełomu XIX i XX wieku oraz wokół muzyki współczesnej, choć w repertuarze posiada również solowe i kameralne dzieła pochodzące z wcześniejszych epok. Jako solista i kameralista występował w Polsce oraz w krajach Europy i Azji. Ważnym obszarem jego działalności jest muzyka na dwa fortepiany i na cztery ręce. Brał udział w wykonaniu znaczących pozycji w tej dziedzinie, m. in.: Sonaty na dwa fortepiany i perkusję Beli Bartoka, Vision del Amen Oliviera Messiaena, Concertino na perkusję i dwa fortepiany Andrzeja Panufnika, Via crucis Franciszka Liszta, czy koncertów na dwa i cztery fortepiany Jana Sebastiana Bacha. Wiele z tych utworów zostało utrwalonych podczas nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych.

Był inicjatorem Konkursu Muzyki Kameralnej, cyklicznie odbywającego się od 1994 roku w Częstochowie. Realizuje cykl koncertów „Wiosna z fortepianem” w różnych miastach Polski, promując tym samym młodych pianistów związanych z Akademią Muzyczną w Łodzi. Z jego inicjatywy w 2009 roku został powołany I Międzynarodowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny, przekształcony w kolejnych latach w Letnią Akademię Muzyki. Otrzymał m.in.: Brązowy Krzyż Zasługi (2001 r.) oraz Medal Pro Publico Bono im. Sabiny Nowickiej (2014 r.).

29 września 2018 roku Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów zorganizowało w Akademii Muzycznej w Łodzi seminarium na temat „Oblicza współcześnie produkowanych fortepianów koncertowych” z udziałem prof. Cezarego Saneckiego i prof. Mariusza Dzewickiego (kierownika Katedry Fortepianu). W seminarium uczestniczyli członkowie SPSF i uczniowie Technikum Budowy Fortepianów.

31 marca 2019 roku XII Walne Zebranie Członków SPSF nadało godność członka honorowego Cezaremu Saneckiemu. Wcześniej tę godność otrzymali: Elwira Fibiger, Bogusław Kwiatkowski, Beniamin Vogel, Wojciech Świtała, Lutz Reibeholz, Sławomir Leszczyński, Sławomir Zubrzycki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top