V Dzień Stroiciela Fortepianów i Pianin

13 lat temu, 37 śmiałków założyło Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów. Od 2016 roku, na pamiątkę tamtego wydarzenia, obchodzimy Dzień Stroiciela Fortepianów i Pianin.

Kość słoniowa i integracja
Bezpośrednią przyczyną założenia stowarzyszenia były zmienione przepisy ustawy o ochronie przyrody. Andrzej Kruszewski w wywiadzie z okazji 10. rocznicy powstania SPSF wspominał to tak: pomysł, by stroiciele się zrzeszyli to efekt potrzeby silnej współpracy, potrzeby integracji środowiska, która narastała w nas od dłuższego czasu. Kroplą, która przelała ten ciężar i spowodowała, że to już ten moment, była akcja z kością słoniową na klawiaturach fortepianowych u Marka Musiała. Wówczas policja zarekwirowała na kilka miesięcy jego fortepiany.
W 2007 roku zmieniła się w Polsce ustawa o ochronie przyrody, na mocy której sprowadzający fortepiany z kością słoniową popełniają przestępstwo. Definiowano to, jako sprzedaż kości słoniowej pochodzącej z zabijanych słoni, co naturalnie jest bzdurą.
Nie wiedzieliśmy o tym i początkowo nie wiedzieliśmy jak sobie z tym poradzić. Ta sytuacja mocno nas dotknęła. Rozmawialiśmy ze sobą, że jest tyle ważnych tematów, które nas dotyczą, a przez 30 lat nie było żadnej organizacji czy miejsca, gdzie można by te sprawy zebrać i „coś” z nimi robić.

Andrzej Kruszewski, członek-założyciel i prezes organizacji w latach 2007-2018

Przez 13 lat organizacja zmieniła się diametralnie. Obecnie zrzesza 86 osób, 8 członków honorowych, 5 członków wspierających, w tym w charakterze partnera strategicznego Yamaha Music Europe – oddział w Polsce.

Obecni w Europie
SPSF jest obecne w Europie. W 2009 roku wstąpiliśmy do Europiano, czyli stowarzyszenia narodowych stowarzyszeń stroicieli z 19 krajów europejskich. W 2015 roku powołaliśmy Stałego Pełnomocnika ds. Europiano. W 2018 roku zorganizowaliśmy w Kaliszu największy w historii Europiano zjazd delegatów. Efektem było przyznanie Stowarzyszeniu prawa zorganizowania europejskiego kongresu Europiano i światowej konwencji IAPBT Piano Congress 2021. Wydarzenie zaplanowane jest w terminie 20-23 maja 2021 roku. Będzie to po raz pierwszy organizowane w Polsce międzynarodowe spotkanie stroicieli, renowatorów, producentów fortepianów i pianin. Do współpracy przy tym wydarzeniu zaprosiliśmy Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (organizatora najważniejszego konkursu pianistycznego na świecie).

Zjazd delegatów Europiano w Polsce (październik 2018). Na zdjęciu przed ratuszem w Kaliszu

Pamiętamy o Fibigerach
Nie zapominamy o swoim dziedzictwie, czyli Technikum Budowy Fortepianów (TBF) i założycielu szkoły, Gustawie Arnoldzie III Fibigerze. Jego córka – Elwira Fibiger – wspiera SPSF od samego początku. Gdy nie mieliśmy miejsca na spotkania zarządu, przyjmowała w swojej galerii sztuki. Została pierwszym członkiem honorowym Stowarzyszenia. W 2020 roku SPSF jest członkiem Komitetu Organizacyjnego Roku Obchodów Rodziny Fibigerów w Kaliszu.

W 2015 roku powołaliśmy Stałego Pełnomocnika ds. współpracy z TBF, a chwilę później podpisaliśmy z tą szkołą porozumienie o współpracy. Drzwi SPSF dla uczniów i absolwentów TBF są otwarte, a udział w szkoleniach jest dla nich na preferencyjnych warunkach.

Premiera książki Elwiry Fibiger „Dusza zaklęta w fortepianie”

7 lat temu założyliśmy Akademię Umiejętności SPSF im. Erwina Stütza, placówkę kształcenia ustawicznego, która zajmuje się organizacją specjalistycznych kursów w formie warsztatów dla stroicieli i korektorów. Jej misją jest troska o poszerzanie kompetencji zawodowych, wspólnie podnosząc standardy profesjonalizmu, rzetelności, etyki zawodowej w pracy stroicieli. Przeprowadziliśmy 30 szkoleń dla ok. 470 osób.

Gdy wielu nie wierzyło, że się uda
Tegoroczne święto stroicieli obchodzone jest w cieniu epidemii koronawirusa. 14 marca planowaliśmy zorganizować XIII Walne Zebranie Członków w Łodzi. Niestety na kilka dni przed spotkaniem musieliśmy je odwołać i odłożyć na inny, nieznany jeszcze termin. Swój udział w Walnym zapowiadała rekordowa liczba członków Stowarzyszenia – 62 osoby.

I Założycielskie Walne Zebranie Członków, 17 marca 2007 roku. Na zdjęciu od lewej: Andrzej Włodarczyk, Andrzej Kruszewski, Szymon Jasnowski, Andrzej Chabracki, Mariusz Kaźmierczak/fot. Krzysztof Początek

Warto przy tej okazji warto przypomnieć, że w założycielskim Walnym Zebraniu Członków 17 marca 2007 roku uczestniczyło 37 stroicieli. Obecnie w SPSF jest 27 osób z tej grupy, która wówczas uwierzyła w sens zrzeszania się. Są to:

 1. Marcin Augustyniak (Warszawa)
 2. Wojciech Blaszyński (Kraków)
 3. Andrzej Chabracki (Warszawa)
 4. Jan Goj (Rzeszów)
 5. Marcin Goździewicz (Kalisz)
 6. Sebastian Grima (Katowice)
 7. Tomasz Jachowicz (Bielsko-Biała)
 8. Andrzej Kasper (Skoczów)
 9. Mariusz Kaźmierczak (Warszawa)
 10. Piotr Klimkiewicz (Gdynia)
 11. Andrzej Kruszewski (Warszawa)
 12. Piotr Kobiałka (Częstochowa)
 13. Sławomir Kołodziejczyk (Kalisz)
 14. Leszek Konstanciak (Kalisz)
 15. Piotr Kostera (Ostrów Wielkopolski)
 16. Zbigniew Kozera (Kielce)
 17. Adam Królak (Warszawa)
 18. Konrad Kucharski (Warszawa)
 19. Marcin Kusek (Katowice)
 20. Ryszard Mariański (Kalisz)
 21. Marek Musiał (Bierna)
 22. Janusz Paszek (Katowice)
 23. Krzysztof Początek (Katowice)
 24. Piotr Prześniak (Kalisz)
 25. Tomasz Szmigel (Kraków)
 26. Bohdan Szydzisz (Poznań)
 27. Marian Twardy (Tarnów)

Fotogaleria I Założycielskiego Walnego Zebrania Członków SPSF, 17 marca 2007 roku, Kady-Grodzisk Mazowiecki k/Warszawy, fot. Krzysztof Początek

Jesteśmy w tym razem
Czas epidemii jest trudnym okresem dla nas wszystkich – odwoływane są koncerty, strojenia prywatne, wypożyczenia fortepianów. Branża rozrywkowa jest jedną z pierwszych, która ucierpiała w obecnej sytuacji.

Jak 13 lat temu kilkudziesięciu śmiałków z całej Polski uwierzyło, że zakładanie stowarzyszenia ma sens, tak dziś wierzymy, że przetrwamy ten trudny czas i będzie lepiej. Wkrótce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top