13 lat temu, 37 śmiałków założyło Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów. Od 2016 roku, na pamiątkę tamtego wydarzenia, obchodzimy Dzień Stroiciela Fortepianów i Pianin.
Kość słoniowa i integracja
Bezpośrednią przyczyną założenia stowarzyszenia były zmienione przepisy ustawy o ochronie przyrody. Andrzej Kruszewski w wywiadzie z okazji 10. rocznicy powstania SPSF wspominał to tak: pomysł, by stroiciele się zrzeszyli to efekt potrzeby silnej współpracy, potrzeby integracji środowiska, która narastała w nas od dłuższego czasu. Kroplą, która przelała ten ciężar i spowodowała, że to już ten moment, była akcja z kością słoniową na klawiaturach fortepianowych u Marka Musiała. Wówczas policja zarekwirowała na kilka miesięcy jego fortepiany.
W 2007 roku zmieniła się w Polsce ustawa o ochronie przyrody, na mocy której sprowadzający fortepiany z kością słoniową popełniają przestępstwo. Definiowano to, jako sprzedaż kości słoniowej pochodzącej z zabijanych słoni, co naturalnie jest bzdurą.
Nie wiedzieliśmy o tym i początkowo nie wiedzieliśmy jak sobie z tym poradzić. Ta sytuacja mocno nas dotknęła. Rozmawialiśmy ze sobą, że jest tyle ważnych tematów, które nas dotyczą, a przez 30 lat nie było żadnej organizacji czy miejsca, gdzie można by te sprawy zebrać i „coś” z nimi robić.
Przez 13 lat organizacja zmieniła się diametralnie. Obecnie zrzesza 86 osób, 8 członków honorowych, 5 członków wspierających, w tym w charakterze partnera strategicznego Yamaha Music Europe – oddział w Polsce.
Obecni w Europie
SPSF jest obecne w Europie. W 2009 roku wstąpiliśmy do Europiano, czyli stowarzyszenia narodowych stowarzyszeń stroicieli z 19 krajów europejskich. W 2015 roku powołaliśmy Stałego Pełnomocnika ds. Europiano. W 2018 roku zorganizowaliśmy w Kaliszu największy w historii Europiano zjazd delegatów. Efektem było przyznanie Stowarzyszeniu prawa zorganizowania europejskiego kongresu Europiano i światowej konwencji IAPBT Piano Congress 2021. Wydarzenie zaplanowane jest w terminie 20-23 maja 2021 roku. Będzie to po raz pierwszy organizowane w Polsce międzynarodowe spotkanie stroicieli, renowatorów, producentów fortepianów i pianin. Do współpracy przy tym wydarzeniu zaprosiliśmy Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (organizatora najważniejszego konkursu pianistycznego na świecie).
Pamiętamy o Fibigerach
Nie zapominamy o swoim dziedzictwie, czyli Technikum Budowy Fortepianów (TBF) i założycielu szkoły, Gustawie Arnoldzie III Fibigerze. Jego córka – Elwira Fibiger – wspiera SPSF od samego początku. Gdy nie mieliśmy miejsca na spotkania zarządu, przyjmowała w swojej galerii sztuki. Została pierwszym członkiem honorowym Stowarzyszenia. W 2020 roku SPSF jest członkiem Komitetu Organizacyjnego Roku Obchodów Rodziny Fibigerów w Kaliszu.
W 2015 roku powołaliśmy Stałego Pełnomocnika ds. współpracy z TBF, a chwilę później podpisaliśmy z tą szkołą porozumienie o współpracy. Drzwi SPSF dla uczniów i absolwentów TBF są otwarte, a udział w szkoleniach jest dla nich na preferencyjnych warunkach.
7 lat temu założyliśmy Akademię Umiejętności SPSF im. Erwina Stütza, placówkę kształcenia ustawicznego, która zajmuje się organizacją specjalistycznych kursów w formie warsztatów dla stroicieli i korektorów. Jej misją jest troska o poszerzanie kompetencji zawodowych, wspólnie podnosząc standardy profesjonalizmu, rzetelności, etyki zawodowej w pracy stroicieli. Przeprowadziliśmy 30 szkoleń dla ok. 470 osób.
Gdy wielu nie wierzyło, że się uda
Tegoroczne święto stroicieli obchodzone jest w cieniu epidemii koronawirusa. 14 marca planowaliśmy zorganizować XIII Walne Zebranie Członków w Łodzi. Niestety na kilka dni przed spotkaniem musieliśmy je odwołać i odłożyć na inny, nieznany jeszcze termin. Swój udział w Walnym zapowiadała rekordowa liczba członków Stowarzyszenia – 62 osoby.
Warto przy tej okazji warto przypomnieć, że w założycielskim Walnym Zebraniu Członków 17 marca 2007 roku uczestniczyło 37 stroicieli. Obecnie w SPSF jest 27 osób z tej grupy, która wówczas uwierzyła w sens zrzeszania się. Są to:
- Marcin Augustyniak (Warszawa)
- Wojciech Blaszyński (Kraków)
- Andrzej Chabracki (Warszawa)
- Jan Goj (Rzeszów)
- Marcin Goździewicz (Kalisz)
- Sebastian Grima (Katowice)
- Tomasz Jachowicz (Bielsko-Biała)
- Andrzej Kasper (Skoczów)
- Mariusz Kaźmierczak (Warszawa)
- Piotr Klimkiewicz (Gdynia)
- Andrzej Kruszewski (Warszawa)
- Piotr Kobiałka (Częstochowa)
- Sławomir Kołodziejczyk (Kalisz)
- Leszek Konstanciak (Kalisz)
- Piotr Kostera (Ostrów Wielkopolski)
- Zbigniew Kozera (Kielce)
- Adam Królak (Warszawa)
- Konrad Kucharski (Warszawa)
- Marcin Kusek (Katowice)
- Ryszard Mariański (Kalisz)
- Marek Musiał (Bierna)
- Janusz Paszek (Katowice)
- Krzysztof Początek (Katowice)
- Piotr Prześniak (Kalisz)
- Tomasz Szmigel (Kraków)
- Bohdan Szydzisz (Poznań)
- Marian Twardy (Tarnów)
Fotogaleria I Założycielskiego Walnego Zebrania Członków SPSF, 17 marca 2007 roku, Kady-Grodzisk Mazowiecki k/Warszawy, fot. Krzysztof Początek
Jesteśmy w tym razem
Czas epidemii jest trudnym okresem dla nas wszystkich – odwoływane są koncerty, strojenia prywatne, wypożyczenia fortepianów. Branża rozrywkowa jest jedną z pierwszych, która ucierpiała w obecnej sytuacji.
Jak 13 lat temu kilkudziesięciu śmiałków z całej Polski uwierzyło, że zakładanie stowarzyszenia ma sens, tak dziś wierzymy, że przetrwamy ten trudny czas i będzie lepiej. Wkrótce.