W Ministerstwie Kultury o przyszłości zawodu stroiciela

Rozpoczęliśmy rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat przyszłości zawodu stroiciela, zarówno na etapie jego wykonywania, jak i kształcenia. 12 stycznia 2024 r. spotkaliśmy się w tej sprawie z Martą Cienkowską, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W spotkaniu uczestniczyli także: Barbara Oliwiecka (kaliska posłanka na Sejm RP), Agnieszka Hejduk-Domańska (Zastępca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego), Beata Drewniacka (Naczelnik Wydziału Szkolnictwa Artystycznego w Departamencie Szkolnictwa Artystycznego) i Adam Wiśniewski (Maczelnik Wydziału Finansowo-Prawnego w Departamentu Szkolnictwa Artystycznego).
Ze strony Stowarzyszenia w rozmowach uczestniczyli: Andrzej Chabracki (prezes SPSF), Wojciech Kuleczka (stroiciel i autor podstawy programowej nauczania zawodu stroiciel fortepianów i pianin), Szymon Jasnowski (stroiciel m.in. Konkursu Chopinowskiego, Filharmonii Narodowej i Opery Narodowej) oraz Paweł Olek (dyrektor biura SPSF).

Na spotkaniu rozmawialiśmy o:
– sytuacji stroicieli w szkołach muzycznych nadzorowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej,
– wprowadzeniu stroiciela do systemu artysty zawodowego (w związku z ustawą o artyście zawodowym),
– wprowadzeniu nauczania zawodu stroiciela do systemu szkolnictwa artystycznego
– organizacji wydarzenia Piano Congress 2025 (patronat honorowy nad pierwszym edycją tego wydarzenia w 2022 roku sprawował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

19 stycznia odbyło się kolejne spotkanie, a w najbliższych tygodniach są zaplanowane następne spotkania robocze.

To nie pierwszy kontakt SPSF z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W poprzednich latach konsultowaliśmy projekt ustawy o artyście zawodowym, lobbowaliśmy na rzecz wpisania stroicieli na listę rzeczoznawców ds. zabytków oraz wystąpiliśmy o patronat MKiDN nad Piano Congress 2022.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top