członek SPSF
×

Szymon Jasnowski

Obszar działalności

województwo
Biografia

Członek-założyciel SPSF. Absolwent Technikum Budowy Fortepianów i Pianin w Kaliszu, technik rekomendowany przez firmę Steinway & Sons. Posiada Dyplom Steinway Academy oraz tytuł stroiciela koncertowego nadany przez firmę Steinway & Sons w Hamburgu. Współpracował z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, Gdańsku i Warszawie oraz Filharmonią Pomorską oraz Wrocławską. Swoje umiejętności doskonalił w fabrykach fortepianów Steinway & Sons w Hamburgu oraz Bösendorfer w Wiedniu.

W 2001 roku został zaproszony przez dyr. Stanisława Leszczyńskiego do obsługi fortepianów na Międzynarodowym Konkursie im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. To zaowocowało stałą współpracą z Teatrem Wielkim Operą Narodową oraz z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie. W NiFC opiekuje się historycznymi fortepianami Erard z 1849 oraz Pleyel z 1848, na których koncertowali oraz dokonali nagrań tacy pianiści jak: Fou Ts`oug, Nelson Goerner, Janusz Olejniczak, Dang Thai Son, Tatiana Szebanowa, Kevin Kenner, Ewa Pobłocka, Wojciech Świtała.

Od 1998 stale współpracuje z Redakcją Nagrań Polskiego Radia w Warszawie. Współpracuje również z firmami nagraniowymi CD Accord oraz Dux. W związku ze współpracą z firmą Steinway & Sons specjalizuje się w remontach fortepianów tej firmy oraz jest zapraszany do przygotowywania fortepianów na Festiwalach i Konkursach Pianistycznych.

Od 2005 pracuje w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uczestniczył w wyborze fortepianów koncertowych Steinway & Sons na XV i XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie oraz obsługiwał te Konkursy. W ostatnim czasie wybierał także fortepiany koncertowe Steinway & Sons dla Polskiego Radia, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, dla Zamku Królewskiego w Warszawie oraz fortepiany zakupione przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Obsługuje Festiwal „Chopin i Jego Europa”, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku. Przygotowywał fortepiany do nagrań oraz koncertów m. in. dla: Marty Archerich, Grigory Sokolova, Radu Lupu, Ivo Pogorelica, Piotra Anderszewskiego. Prowadził również szkolenia dla stroicieli w Sanoku oraz współpracuje obecnie z Akademią Umiejętności SPSF prowadząc szkolenia dla stroicieli fortepianów.

Scroll to Top