„Romanca na trzy nogi”

Na polskim rynku ukazała się bardzo ciekawa opowieść o obsesji legendarnego pianisty Glenna Goulda na punkcie wyjątkowego instrumentu, który pokochał.

„Romanca na trzy nogi” to niezwykła książka o jednym z najstarszych ludzkich dążeń: o dążeniu do perfekcji. Katie Hafner w wyjątkowo ciepły i przystępny sposób opisuje życie i twórczość Glenna Goulda, światowej sławy pianisty, znanego ekscentryka i genialnego wykonawcy m.in. utworów Jana Sebastiana Bacha. 

Jest to także opowieść o ludziach, którzy otaczali Goulda i umożliwiali mu uprawianie muzyki – stroicielach, konstruktorach fortepianów, inżynierach dźwięku, impresariach. Przede wszystkim jednak jest to historia pewnego fortepianu, którego Glenn Gould obsesyjnie i żarliwie poszukiwał przez wiele lat. W końcu spotkał go na swojej drodze i uznał za instrument idealny, najbliższy temu, który rozbrzmiewał w jego wyobraźni.

Czytając tę niezwykłą książkę, przeznaczoną zarówno dla tych, którzy znają się na muzyce, jak i dla tych, którzy po prostu lubią jej słuchać, stwierdzamy, że cząstka tego nieodpartego dążenia do doskonałości drzemie w każdym z nas. Katie Hafner jest korespondentką „New York Timesa” i autorką lub współautorką czterech książek: Where Wizards Stay Up Late, Cyberpunk, The Well oraz The House at the Bridge. Mieszka niedaleko Los Angeles.

Redakcja: SPSF

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top