Międzynarodowy Kurs Mistrzowski dla Stroicieli Fortepianów

29 stycznia 2011 r. zakończył się ośmiodniowy Międzynarodowy Kurs Mistrzowski Stroicieli Fortepianów zorganizowany przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury, przy pełnym zaangażowaniu i wsparciu Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów, Europejskiej Unii Stroicieli „Europiano” oraz PSM im. W. Kossakowej w Sanoku. W kursie uczestniczyło łącznie trzynastu stroicieli z Polski, Białorusi i Ukrainy:

1. Apanovich Eduard – Brześć
2. Bukowiecki Emil – Turek
3. Bukowiecki Krzysztof – Turek
4. Dymek Krzysztof – Legionowo
5. Komendat Yuriy – Novoyavorivsk
6. Leciejewski Tomasz – Gostynin
7. Pacek Marcin – Radom
8. Parzentny Marek – Siemianowice Śląskie
9. Płóciennik Bogdan – Stalowa Wola
10. Starzyk Janusz – Tomaszów Lubelski
11. Szmigel Tomasz – Kraków
12. Świerek Lech – Łódź
13. Wota Marek – Warszawa 

 Swoje umiejętności strojenia, regulowania i intonowania fortepianów koncertowych doskonalili pod czujnym okiem wybitnych fachowców Szymona Jasnowskiego i Janusza Paszka. Praca odbywała się na fortepianach marki Steinway, Yamaha i Calisia.

W każdym z pięciu udostępnionych przez szkołę muzyczną instrumentów wykonano remont mechaniki (w dwóch z nich dokonano wymiany kompletu młotków), wymianę garnierunku klawiatury, podkładek filcowych, a także kompletną regulację, strojenie, oraz intonację. W mechanizmach, w których wymieniono młotki również przeprowadzono dokładne ważenie klawiatury.

Mistrzowie prowadzący kurs podzielili się także wiedzą na temat przygotowania fortepianów do koncertów i nagrań. Owocne okazały się również wieczorne spotkania po zajęciach, kiedy to w luźnych rozmowach stroiciele wymieniali się wiedzą teoretyczną i praktyczną. Nie brakowało też opowieści i anegdot z różnych dziedzin, także z życia muzycznego. Kurs zakończył się uroczystym wręczeniem w siedzibie Fundacji mistrzowskich certyfikatów I -go stopnia stroiciela – korektora fortepianów koncertowych.

Kurs_1_copy Kurs_2_copy

Zawód stroiciela jest  mocno zindywidualizowany i taki kurs, na którym można było podzielić się  swoją wiedzą i doświadczeniem z kolegami po fachu, jest rzadkością. Wszyscy uczestnicy kursu rozstali się z nadzieją na kontynuowanie podobnych spotkań w następnych latach oraz dalszą owocną i sympatyczną współpracę z Podkarpacką Fundacją Rozwoju Kultury z Sanoka dla podnoszenia jakości pracy i prestiżu zawodu stroiciela.

 

                                                                                     Janusz Starzyk

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top