MKMSF – SANOK – II Edycja

W dniach 17-28 stycznia 2012 roku w Sanoku odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Kursu dla Stroicieli Fortepianów. Kurs odbył się, podobnie jak rok temu, pod patronatem Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, która została wsparta przy tym przedsięwzięciu przez polski oddział Yamaha Music Europe GmbH Sp. z o.o. , Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów, Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podkarpackie Centrum Kształcenia i PSM im. W. Kossakowej w Sanoku.

   W tym roku kurs odbywał się już na dwóch stopniach zaawansowania.  W dniach 17 – 24 stycznia swoją wiedzę pogłębiali uczestnicy Kursu I stopnia, a w dniach 21 – 28 stycznia, na kursie II stopnia, tajniki pracy stroiciela zgłębiali uczestnicy zeszłorocznej edycji kursu, którzy stawili się dokładnie w takim samym gronie jak przed rokiem.

   Na tegorocznym kursie I stopnia pojawiło się łącznie dziewięć osób z różnych miast Polski, a także jedna osoba z Białorusi, którzy tak jak poprzednio pod czujnym okiem i przy wsparciu Janusza Paszka i Szymona Jasnowskiego zajęli się pracą przy dwóch fortepianach Bösendorfer. Główną pieczę nad pracami wykonywanymi przez kursantów sprawował delegat z austriackiej fabryki Bösendorfera, doskonały technik – Hans Muff. który także  dzielił się chętnie swoją wiedzą i spostrzeżeniami

   Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, które pracowały przy swoich instrumentach. Praca polegała na zdjęciu naciągu, wymianie kołków, założeniu nowych strun, wymianie wszystkich zniszczonych elementów w mechanizmie i klawiaturze (filce, kaszmiry), wymianie młotków, wklejeniu nowych tłumików. Po wymianie kursanci zajęli się regulacją mechaniki i klawiatury

   W tym roku uczestnicy obu grup zaawansowania mogli skorzystać także z wykładów mistrza Kazuto Osato. Mistrz Osato jest legendą wśród stroicieli nie tylko w Europie , ale i na świecie. Wraz z małżonką – Panią Akko Osato przeprowadził regulację dwóch  specjalnie dla niego sprowadzonych fortepianów Yamaha, przekazując uczestnikom swoją wieloletnią, osobliwą wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu uczestnicy mogli zgłębić tajniki i sposoby pracy japońskich mistrzów. Wiedzę swoją mistrz Osato przekazał okraszając ją przy tym japońską tradycją, co było ciekawym, ale jakże pouczającym dodatkiem do całego wykładu. Wartość tego przekazu podniosło dodatkowo jeszcze doskonałe tłumaczenie Pani Dyrektor MKMSF – Miho Kurihary.

   Kolejną osobą zaproszoną do prowadzenia zajęć był technik z Hamburga – Hans Gittelbauer. Uczestnicy drugiego stopnia kursu pod kierunkiem Hansa Gittelbauera zajmowali się regulacją oraz intonacją fortepianów, które były używane do kursu rok wcześniej. Uczestnicy, oprócz wiedzy wyniesionej z pracy nad instrumentami mieli możliwość wymiany swoich doświadczeń, rozszerzenia swojej wiedzy, co również było ważnym elementem całego kursu. Wszyscy  zgodnie stwierdzili, że za rok pojawią się w tym samym gronie, aby móc coraz bardziej zagłębiać się w tajniki zawodu stroiciela. Następna edycja Międzynarodowego Kursu dla Stroicieli Fortepianów zaplanowano na 27.06. – 7.07.2013 roku.      

                                                                                Przemysław Chabracki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top