Otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Pendereckiego w Lusławicach

22-go maja bieżącego roku cały świat kultury, a przede wszystkim muzyki, stawił się w Lusławicach na oficjalnym otwarciu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Siedziba instytucji dedykowanej uzdolnionej artystycznie młodzieży tego dnia została uroczyście otwarta.
W kompleksie ECM znajdują się: sala koncertowa, sala kameralna, sale prób, studio nagrań, biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia instrumentów, sala multimedialna oraz baza noclegowa dla 130 studentów. Na uroczystej inauguracji zagrała światowej sławy skrzypaczka Anne-Sophie Mutter wraz z młodzieżowym oktetem Mutter’s Virtuosi, a także kwartet Apollon Musagete.

Lusławice położone są około 30 kilometrów od Tarnowa. Docelowo będą tu organizowane warsztaty i kursy mistrzowskie dla młodych adeptów sztuki muzycznej, które prowadzić będą światowej sławy muzycy i kompozytorzy. Widoczna na zdjęciu powyżej sala koncertowa ma estradę o powierzchni 200 metrów kwadratowych i może pomieścić 650 melomanów.

– W Polsce nie brakuje młodych, zdolnych ludzi. Chciałbym im pomóc w rozwijaniu talentu – przekonywał na otwarciu Krzysztof Penderecki. Budowa imponującego gmachu trwała niespełna 16 miesięcy i pochłonęła 65 milionów złotych, z czego 85 procent stanowiła dotacja unijna. – Dzisiaj moglibyśmy liczyć najwyżej na 50-procentowe dofinansowanie i raczej nie odważylibyśmy się na tak poważne przedsięwzięcie – dodał Krzysztof Penderecki.

– Na mapie Polski powstał nowy Uniwersytet Muzyczny. Niezwykły, bo mający ambicje kształcenia zarówno tych, którzy indeksy mają, jak też tych, którzy albo ich jeszcze nie posiedli, albo już oddali. Uniwersytet kompletny, z gwarancją jakości, która nazywa się Krzysztof Penderecki – zaznaczył obecny na uroczystości Minister Kultury Bogdan Zdrojewski.

 

Żródło:
www.gazetakrakowska.pl
http://krakow.gazeta.pl
Redakcja: SPSF

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top