Jak stroiciel uratował pianino Pomponów

Książeczka pt. „Jak stroiciel uratował pianino Pomponów” powstała w zamysłach członków Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów w 2010 roku. Rok później Stowarzyszenie doprowadziło do jej wydania. Autorem tekstu jest Jolanta Rosińska –Włodarczyk. Ilustracji dokonała Pani Katarzyna Manowska. W jej powstanie zaangażowały się także dwie inne osoby anonimowo, by ostateczna wersja książki prezentowała się prawie idealnie. Oto co pisze o niej sama autorka:

„Książeczkę tę napisałam tuż po urodzeniu bliźniaków Gustawa i Aleksandra. Ci dwaj mali, trzyletni chłopcy niedługo zaczną uczyć się grać na pianinie. Nikt nie obdaruje nas pianinem, gdyż my właściwie mieszkamy wśród pianin i fortepianów, a dzieci mają szansę od najmłodszych lat dotykać instrumentów i słuchać wybornej muzyki klasycznej, która niekiedy dudni na naszym podwórku z racji bliskości Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka. Najstarszy, siedmioletni synek – Kaj zaczął już uczyć się grać na pianinie”

Książeczka jest dedykowana obecnym lub przyszłym użytkownikom pianin i fortepianów. Każdy może nauczyć się grać na pianinie czy innym instrumencie, jeżeli podejmie to wyzwanie i będzie systematycznie ćwiczyć. Ta książeczka ma do tego zachęcić niezdecydowanych lub wątpiących w swoje umiejętności. Została w niej w sposób lekki i niekiedy zabawny przedstawiona podstawowa wiedza na temat budowy instrumentów oraz wiele wskazówek dotyczących dbałości o pianino lub fortepian.

Książeczka składa się z dwóch części – pierwsza to opowiastka dla dzieci, w której przedstawione są dzieje źle traktowanego instrumentu, któremu na ratunek przychodzi stroiciel. W części drugiej pojawia się instrukcja obsługi instrumentu w formie trudniejszej – dla dorosłych.

Celem tej publikacji było: propagowanie wiedzy na temat zawodu stroiciela; zachęcanie do nauki gry na pianinie osób w każdym wieku, promocja naszego Stowarzyszenia, które powstało, by jednoczyć stroicieli z całej Polski wokół idei profesjonalizmu.

Życzę wszystkim pięknych spotkań z muzyką i instrumentami oraz pasji do uczenia się gry na pianinie.

Autorka: Jolanta Rosińska-Włodarczyk
dr nauk humanistycznych, psycholog, etyk, żona stroiciela i mama trzech synków

Pompon_is_ok

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top