Jak kupić pianino lub fortepian i nie stracić pieniędzy!

Nim kupisz pianino lub fortepian, przeczytaj najpierw nasz poradnik. Zasady tu prezentowane dotyczą głównie zakupu instrumentów używanych, ale można je też zastosować przy wyborze nowego z salonu. Krótki poradnik dla osób poszukujących pianina lub fortepianu.

SONY DSC
fot. Dominik Poręba

 ***

Pianino i fortepian to instrumenty, które przez całe swoje życie potrzebują obsługi stroiciela. Strojenie musi być wykonywane w instrumencie co najmniej raz w roku!!! Zakup pianina nierozerwalnie łączy się z rozpoczęciem współpracy ze stroicielem. Trzeba wziąć pod uwagę doroczne koszty strojenia i serwisu. Obecnie to kwota około 250-300 zł (dotyczy tylko instrumentów sprawdzonych i w pełni sprawnych) Jeśli ktoś kto sprzedaje pianino twierdzi, że instrument jest w dobrym stanie, choć nie był strojony przez wiele lat, mija się z prawdą. Nawet instrument, na którym nikt nie gra powinien być strojony i serwisowany. W Polsce kultura obsługi instrumentów jest na niskim poziomie i utarło się że jak czego nie używamy, to nie musimy o to dbać. W przypadku pianin i fortepianów to poważny błąd. Instrument nieserwisowany często jest atakowany przez szkodniki, przesuszany, zaniżony w stroju. Zatem pierwsza zasada zakupu instrumentu to : PRZED ZAKUPEM, INSTRUMENT MUSI OBEJRZEĆ STROICIEL. Najlepiej, aby był to fachowiec z listy rekomendowanych stroicieli Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów. Idealnie by było, aby ten stroiciel mógł później już po zakupie serwisować Państwa pianino/fortepian.

fot. Dominik Poręba
fot. Dominik Poręba

***

Ostatnio jest duża oferta pianin i fortepianów w Internecie. Firmy proponują nawet przywiezienie instrumentu do domu i to kilku sztuk do wyboru. Jest to rozwiązanie bardzo ryzykowne, ale stosując się do zasady nr jeden czyli PRZED ZAKUPEM, INSTRUMENT MUSI OBEJRZEĆ STROICIEL można coś takiego zrobić. Należy umówić dostawę i stroiciela w jednym terminie i miejscu. Dostawcę należy uprzedzić, że ostatecznego wyboru instrumentu dokona Państwa stroiciel!!! Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, że dostawca wycofał się z transakcji, kiedy się dowiedział, że odbioru dokona profesjonalny stroiciel. Oznacza to, że dostawca chciał wcisnąć nieświadomemu klientowi coś bardzo słabego. Spotkałem się też z opiniami takich firm handlujących pianinami i fortepianami, że stroiciel to wcale jest nie potrzebny, bo jego instrumenty są tak świetne, że nie potrzebują strojenia w ogóle. Większej bzdury nie da się w tym kontekście wymyslić. Zatem druga zasada zakupu instrumentu brzmi: PRZED ZAKUPEM, INSTRUMENT MUSI OBEJRZEĆ STROICIEL.

SONY DSC
fot. Dominik Poręba

***

Stroiciele fortepianów i pianin to ludzie dobrze zorientowani w rynku instrumentów. Znają wartość i ceny instrumentów, są wstanie doradzić tak przy zakupie instrumentu nowego, jak i używanego. Jeśli już mamy w domu pianino albo fortepian musimy też mieć nr telefonu do swojego stroiciela. Konstrukcja i zasada działania pianina i fortepianu wymaga regularnych przeglądów i strojenia. To nie jest wymysł lobby stroicielskiego. Każdy fachowiec jest zainteresowany w tym byście Państwo mieli w domu dobry instrument, bo przy takim nie będzie dużo pracy, a za to będzie satysfakcja i dobry efekt. Zatem trzecia zasada zakupu instrumentu brzmi : STROICIEL JEST ZAINTERESOWANY TYM BYŚCIE KUPILI DOBRE PIANINO w dobrze pojętym własnym interesie.

playel salon

***

Nie każdy, kto mówi, że jest stroicielem jest nim naprawdę i nie każdy stroiciel na pewno jest uczciwy i fachowy! Dlatego właśnie powstało Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów. Organizacja ta jest dodatkowym gwarantem fachowości i uczciwości jej członków. Oczywiście na rynku funkcjonuje wielu znakomitych fachowców, którzy nie są zrzeszeni w SPSF a szkoda. Jednocześnie funkcjonują ludzie, którzy nie zostaną nigdy do tej organizacji zaproszeni. Musicie Państwo wybrać stroiciela opierając się o opinie Waszych znajomych lub korzystając z listy rekomendowanych stroicieli na stronie www.spsf.id.uw.edu.pl  WYBIERAJ POLECANEGO FACHOWCA.

Scroll to Top