Dusza zaklęta w fortepianie – spotkania autorskie

Księgarnia przy ul. Nowy Świat 41 w Warszawie serdecznie zaprasza 26 maja o godzinie 18.00 na spotkanie z Elwirą Fibiger, poświęcone jej książce “Dusza zaklęta w fortepianie”, wydanej nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Wtorkowe spotkanie będzie okazją do poznania niezwykłej, mało znanej historii rodu Fibigerów, którego miłość do muzyki i pasja tworzenia przyczyniły się do powstania przemysłu muzycznego w Polsce. Te losy ich potomkini, Elwira Fibiger, opisuje na kartach książki.

dzusz zakleta w fortepianie

Autorka przywołuje w niej postaci Arnolda Fibigera I, który w 1873 r. założył w Kaliszu własną pracownię, przekształconą później w Fabrykę Fortepianów i Pianin, jego syna Gustawa Arnolda Fibigera II, a następnie wnuka Gustawa Arnolda Fibigera III, kontynuujących rodzinną tradycję. Produkowane ręcznie od podstaw fortepiany i pianina w kaliskiej fabryce znano na całym świecie, a ich dźwięk porównywano do najsławniejszych instrumentów. Ojciec autorki, Gustaw Arnold Fibiger III, był ostatnim dyrektorem fabryki i jednocześnie założycielem Technikum Budowy Fortepianów, jedynej w Polsce szkoły kształcącej stroicieli i korektorów pianin.
Elwira Fibiger opowiada też o barwnej codzienności swego rodu ze sławnymi postaciami w tle – w salonie Fibigerów gościli bowiem najznamienitsi przedstawiciele ówczesnego świata kultury, sztuki i nauki, jak Maria Dąbrowska, Artur Rubinstein, Witold Małcużyński…
Wspomina wojenne losy ojca i jego siostry Elwiry, która za udział w ruchu oporu została rozstrzelana przez hitlerowców.
„Dusza zaklęta w fortepianie” jest wyrazem pamięci i szacunku dla przodków, jak również sentymentu do rodzinnego Kalisza. Dostępna w sieci Matras i na Matras.pl.

Termin: 26 maja 2015 r., godz. 18.00
Lokalizacja: Warszawa, ul. Nowy Świat 41
Miejsce: Księgarnia Matras

Spotkanie autorskie w Kaliszu odbędzie się 29 czerwca w klubie KOMODA, ul. Niecała 6.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top