Sukces kolejnego szkolenia

W dniach 24-26 kwietnia 2015 roku w firmie Piano Studio w Śliwnikach pod Kaliszem odbyło się szkolenie „Tłumik fortepianowy. Montaż nowego i naprawa z wymianą filcu.”

W szkoleniu, które poprowadzili Ryszard Mariański oraz Łukasz Urbaniak wzięli udział Wojciech Blaszyński, Przemysław Chabracki, Adam Królak, Tomasz Leciejewski oraz Janusz Starzyk.

narzędzia do montażu i regulacji tłumika
Narzędzia potrzebne do montażu i regulacji tłumika w fortepianie.

Początek pierwszego dnia szkolenia zajęło teoretyczne wprowadzenie w tematykę tłumika. Przedstawiono różne rodzaje filców tłumikowych, omówiono charakterystykę poszczególnych filców, sposoby wykończenia i różne techniki montażu tłumików w fortepianie.

Jako, że nie ma możliwości opowiedzenia wszystkiego po przerwie rozpoczęła się część praktyczna. Nie oznacza to jednak końca części teoretycznej. Podczas wykonywania prac ujawniały się kolejne pytania i uwagi, które na bieżąco były omawiane przez prowadzących i kursantów.

2015-04-26 12.27.48
Drugi dzień szkolenia.

Kursanci pracowali na dwóch fortepianach Bösendorfer. W jednym fortepianie (M-150) wymieniany był cały mechanizm z tłumikami, a w drugim (M-185) tylko filce tłumika.

„Szkolenie przeprowadzone w warsztacie na instrumentach w trakcie remontu jest bardziej owocne w analizie szczegółów i rozwiązywaniu bieżących problemów montaży tłumików. Przy okazji szkolenia poruszane zostały jeszcze inne dodatkowe tematy związane z regulacją i wyciszeniem pracy mechanizmu.”

Wkładanie tłumika oraz przygotowanie go do ostatecznej regulacji trwało do końca drugiego dnia szkolenia z przerwą na ostateczną regulację jaką przeprowadzono w trzecim fortepianie marki Grotrian-Steinweg mod.170.

2015-04-25 15.46.19
Regulacja tłumika.

Trzeci dzień szkolenia poświęcony był powstawianiu i usuwaniu niepożądanych dźwięków w instrumencie. Szumy w mechanizmie tłumikowym omawiane były przez dwa poprzednie dni, więc trzeciego dnia prowadzący skupili się na niepożądanych dźwiękach w mechanizmie i lirze. Na rysunkach i samych mechanizmach pokazywano gdzie najczęściej pojawiają się szumy, stukania, dodatkowe przydźwięki, co powoduje ich powstawanie i w jaki sposób najłatwiej, najszybciej i najskuteczniej je niwelować.

2015-04-26 10.33.26-7
Dzień trzeci. Hałas w mechanizmie i lirze.

 

Prowadzący wyczerpująco wyjaśniali wszystkie zagadnienia związane z tematem szkolenia i odpowiadali na dodatkowe zapytania. Dzięki temu oraz miłej atmosferze warsztaty uważam za bardzo udane.”

Dziękujemy prowadzącym za przeprowadzenie kolejnego interesującego i poruszającego trudny temat szkolenia.

Dziękujemy również i gratulujemy kursantom ukończenia szkolenia i zdobycia nowych oraz utrwalenia dotychczasowych wiedzy i umiejętności dotyczących montażu i regulacji tłumika w fortepianie.

finał szkolenia
Prowadzący i kursanci. Koniec szkolenia.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top