Podsumowanie szkolenia tłumikowego

Dzięki przychylności dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina, który udostępnił nam instrumenty w Koncertowym Centrum Edukacji Muzycznej w miniony weekend (18-20 września 2015 r.) odbyło się szkolenie „Tłumik pianinowy. Montaż nowego i naprawa z wymianą filcu”. W roli instruktora po raz pierwszy wystąpił Konrad Kucharski.

W szkoleniu udział wzięli: Przemysław Chabracki, Adam Grzeluszka, Jakub Klimkiewicz, Piotr Pfadt oraz Szymon Szwagrzyk .

Kursanci mieli do dyspozycji dwa pianina marki Rösler.

teoria
Fot. 1. Trochę teorii

Pierwszy dzień upłynął na teoretycznym zapoznaniu z tłumikiem pianinowym, zasadą działania tłumików w pianinie, narzędziami potrzebnymi do naprawy i wymiany tłumików. Prowadzący omówił również kolejność działań jakie należy wykonać przy naprawie tłumika i przy wymianie zużytych tłumików. Zapoznał uczestników w rodzajami tłumików, filców tłumikowych, różnicami w poszczególnych markach i modelach instrumentów, z trudnościami jakie można napotkać podczas operacji naprawy lub wymiany tłumików oraz sposobami rozwiązywania wynikłych w trakcie napraw problemów.

Wklejanie tłumików
Fot. 2. Wklejanie tłumików

Drugiego dnia kursanci dorabiali filce tłumikowe, wklejali tłumiki i ustawiali je na struny.

Krepowanie
Fot. 3. Krepowanie

Trzeci dzień to korekta ustawienia tłumików i ostateczna regulacja zespołu dźwigni tłumika.

Wkręcanie młotków  i ustawienie halbgangu.
Fot. 4. Wkręcanie młotków i ustawienie halbgangu.

Dziękujemy Konradowi Kucharskiemu za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawego, poruszającego trudny temat szkolenia.
Dziękujemy również i gratulujemy Kursantom ukończenia szkolenia i zdobycia nowych oraz utrwalenia dotychczasowych wiedzy o i umiejętności naprawy tłumików.

Prowadzący i uczestnicy szkolenia
Fot. 5. Prowadzący i uczestnicy szkolenia

Jednocześnie zapraszamy na kolejne szkolenia, które odbędą się jeszcze w tym roku. Ich wstępny plan znajdziecie na naszej stronie, w dziale Akademia SPSF.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top