Szkolenie „Regulacja i intonacja ostateczna fortepianu Boston”

Szymon Jasnowski i Jarosław Bednarski przeprowadzili trzydniowe szkolenie z „Regulacji, strojenia i intonacji ostatecznej fortepianów Boston”. W szkoleniu uczestniczyło 16 kursantów.

Szkolenie odbyło się w warszawskim Koncertowym Centrum Edukacji Muzycznej, przy współpracy z salonami muzycznymi Riff Piano Salon, które dostarczyły cztery fortepiany Boston: modele 215, 193, 178 i 156. Organizatorem szkolenia była Akademia Umiejętności SPSF im. Erwina Stutza.
W szkoleniu, które poprowadzili Szymon Jasnowski i Jarosław Bednarski wzięło udział szesnastu kursantów: Piotr Kobiałka, Zbigniew Kozera, Zbigniew Wajdzik, Jarosław Kempiński, Adam Zdrojewski, Paweł Orkowski, Paweł Kowalczuk, Piotr Kowalczuk, Jarosław Zając, Adam Grzeluszka, Piotr Klimkiewicz, Janusz Starzyk, Bogdan Płóciennik, Wojciech Blaszyński, Przemysław Chabracki, Tadeusz Wawrzyński.

Andrzej Kruszewski, prezes SPSF otwiera szkolenie
Andrzej Kruszewski, prezes SPSF otwiera szkolenie

Szkolenie rozpoczęło się w piątek 30 września. Szkolenie otworzył prezes SPSF, Andrzej Kruszewski. Anna Szydłowska, przedstawiciel salonów Riff Piano Salon przedstawiła markę Boston, jej historię oraz zmiany jakie zachodziły w budowie instrumentów na przestrzeni lat, do stanu obecnego. Po prelekcji kursanci podzielili się na grupy i rozpoczęli pracę przy instrumentach.

Pierwszy dzień poświęcony był omówieniu specyfiki fortepianów Boston, zmian w budowie na przestrzeni lat, a następnie nastrojeniu instrumentów i usunięciu wszelkich przydźwięków.

Omawianie zmian w fortepianach Boston

Omawianie zmian w fortepianach Boston

Specyfika pracy z poszczególnymi modelami fortepianów Boston
Specyfika pracy z poszczególnymi modelami fortepianów Boston

Cały drugi dzień to w dalszym ciągu szukanie przyczyn przydźwięków i ich eliminacja oraz intonacja wszystkich czterech fortepianów.

przydzwieki-178-i-215
Szukanie i eliminacja przydźwięków w M178 i M215
Wstępna intonacja M215
Wstępna intonacja M215

Wszystkie fortepiany udało się przygotować w ciągu dwóch dni. Trzeciego dnia kursanci zajęli się ostatecznym przygotowaniem fortepianów. Ostatnie godziny upłynęły na ostatecznej intonacji i ostatnich szlifach.

intonacja-m215-2mOstateczna intonacja M215

dsc_2801
Ostatnie szlify młotków

Szkolenie zakończyło się podsumowaniem trzydniowych prac oraz wręczeniem certyfikatów i upominków od salonów muzycznych  Riff Piano Salon.

grupowe
Uczestnicy szkolenia z prowadzącymi szkolenie i przedstawicielem salonów muzycznych Riff Piano Salon

Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pana Profesora Pawła Skrzypka, dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie za udostępnienie sal i możliwość przeprowadzenia szkolenia w Koncertowym Centrum Edukacji Muzycznej w Warszawie. Dziękujemy prowadzącym Szymonowi Jasnowskiemu i Jarosławowi Bednarskiemu za przedstawienie marki Boston oraz przygotowanie i przeprowadzenie ciekawego szkolenia. Dziękujemy również i gratulujemy Kursantom ukończenia szkolenia i zdobycia wiedzy i umiejętności w pracy z fortepianami Boston.

Jednocześnie zapraszamy na kolejne szkolenia, które odbędą się jeszcze w tym roku. Ich wstępny plan znajdziecie na naszej stronie, w dziale Akademia SPSF.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top