Ostatnie szkolenie w tym roku

Za nami ostatnie w tym roku szkolenie z udziałem stroicieli Stowarzyszenia. Szkolenie w Warszawie „Regulacja mechanizmu pianinowego z wymianą młotków” poprowadził Konrad Kucharski.

W szkoleniu, które odbyło się w terminie 18-20 listopada w Zespole Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych nr 3 w Warszawie uczestniczyło ośmiu kursantów: Wojciech Blaszyński, Przemysław Chabracki, Piotr Kobiałka, Maciej Kozioł, Karolina Olek, Piotr Pfadt, Bryan Stiler i Mateusz Suski. Kursanci mieli do dyspozycji 3 instrumenty: dwa pianina Calisia M120 i jedno pianino Legnica M115.

Pierwszego dnia, po ustaleniu zasad oceny stanu mechanizmu i młotków w remontowanych instrumentach i charakterystyką dostępnych pianin oraz teoretycznymi zasadami wyboru młotków, po zapoznaniu się z problemami występującymi i mogącymi wystąpić w remontowanych pianinach, kursanci zdecydowali, w których instrumentach należy wymienić młotki, a które nadają się do profilowania. Również w piątek prowadzący przedstawił sposoby i zasady profilowania młotków, po czym kursanci wyprofilowali młotki w jednym z mechanizmów.

Sobota upłynęła pod znakiem przygotowania do i wklejania młotków w pozostałych dwóch mechanizmach.

dsc_3321
Przygotowania do wklejenia młotków

 

Wklejanie młotków
Wklejanie młotków

W niedzielę po drobnych naprawach mechanizmów kursanci po kolei wstawiali mechanizmy do instrumentów i ostatecznie je wyregulowali.

korekta-po-wklejeniu
Korekta po wklejeniu młotków

 

Regulacja mechanizmów
Regulacja mechanizmów

Gdy instrumenty były już przygotowane uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia efektów swojej pracy i porównania ich z instrumentami, które zastali na początku szkolenia.

Ostatni test przed oddaniem instrumentów
Ostatni test przed oddaniem instrumentów

Dzięki temu, że w podobnych instrumentach były zastosowane dwie techniki przygotowania młotków uczestnicy mogli zauważyć różnice w młotkach nowych i profilowanych.

Prowadzący i Uczestnicy
Prowadzący i Uczestnicy

Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pani Doroty Popławskiej, dyrektor Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych nr 3 w Warszawie (http://www.bacewicz.edu.pl/ ) za udostępnienie sal i instrumentów oraz możliwość przeprowadzenia szkolenia. Dziękujemy prowadzącemu Konradowi Kucharskiemu za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawego szkolenia, przypomnienie zasad i pokazanie wielu ciekawych rozwiązań znacznie ułatwiających i przyspieszających pracę. Dziękujemy również i gratulujemy Kursantom ukończenia szkolenia i zdobycia wiedzy i umiejętności w pracy z tak często przecież spotykanymi w naszej pracy zawodowej instrumentami i związanymi z nimi problemami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top