Koncert na 21 fortepianów

Koncert na 21 fortepianów – to zwieńczenie całorocznego wydarzenia „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś i jutro”. 10 grudnia będzie go można zobaczyć na żywo za pośrednictwem strony kalisz.pl

Dlaczego Kalisz?
Właśnie tu, w najstarszym mieście w Polsce, tradycje fortepianmistrzowskie są wyjątkowe. Zapoczątkował je Jan Bogusław Petera, który w latach 1781 – 1812 prowadził sprzedaż instrumentów własnej produkcji. – W 2. połowie XIX w. rzemieślniczą metodę wytwarzania instrumentów zastąpiono produkcją fabryczną. Ważnym momentem było otwarcie w 1854 r. fabryki Fryderyka Hintza, która działała do 1890 r. przy ul. św. Stanisława i Rybnej – opowiada Jan Kibler, długoletni pracownik Fabryki Fortepianów i Pianin „Calisia”, ceniony i zasłużony pedagog Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu.

W 1878 r. nadeszła nowa era przemysłu fortepianowego. Wówczas bowiem Gustaw Arnold Fibiger  I stworzył pierwszy fortepian własnej konstrukcji. Jego firma stała się wkrótce największą tego typu wytwórnią w Królestwie Polskim. Z czasem powstały kolejne wytwórnie pianin, fortepianów i klawiatur. Według niepełnych danych, do 1939 r. w Kaliszu wyprodukowano około 50 tys. instrumentów, w tym ponad 20 tys. wytworzyła firma A.G. Fibiger. Instrumenty wykonane przez tę wytwórnię cieszyły się w Polsce i na świecie dużym uznaniem, o czym świadczą liczne nagrody, medale i wyróżnienia, jak również pochlebne opinie samych mistrzów – pianistów, jak Artur Rubinstein czy Józef Wieniawski. Fabryka po II wojnie światowej zyskała nową nazwę – Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia”. Łącznie, do 2007 r. kiedy to ogłoszono jej upadłość, wyprodukowano tam 144 500 instrumentów. – Przez lata łacińska nazwa miasta kojarzyła się z marką wysokiej klasy fortepianów i pianin. Dziś nadal wytwarza się tu i przywraca do życia te wspaniałe instrumenty, a w mieście kształcą się budowniczy i przyszli artyści, korzystający z ich dzieł – podkreśla Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

21fortepianow_portal_kaliszpl-plakat

W Kaliszu istnieje i prężnie się rozwija Technikum Budowy Fortepianów im. G.A. Fibigera – jedyna tego typu szkoła w Polsce. W ciągu 61 lat mury szkoły opuściło ponad 1230 absolwentów. Część z nich rozsławia szkołę za granicami Polski, a wielu, pracując jako właściciele zakładów renowacji pianin i fortepianów w rodzinnym mieście, wciąż świadczy usługi dużej grupie kontrahentów krajowych i zagranicznych.

Świętowanie z koncertem
– Doceniamy i podkreślamy bogate tradycje fortepianmistrzowskie Kalisza, stąd pomysł stworzenia całorocznego cyklu wydarzeń, pod wspólną nazwą „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś i jutro” – podkreśla Bogdan Pawlak, pomysłodawca przedsięwzięcia, absolwent Technikum Budowy Fortepianów, długoletni pracownik fabryki „Calisia”. Zwieńczeniem całości projektu jest wielki koncert, który już teraz – na miesiąc przed realizacją – cieszy się ogromnym zainteresowaniem melomanów z całego kraju i Europy. Koncert na 21 fortepianów – bo o nim mowa – to wielki finał jubileuszu 235-lecia kaliskiego przemysłu muzycznego. Na scenie wystąpią głównie muzycy związani z Kaliszem. Wśród nich znajdą się tak znakomici artyści, jak pianista Zbigniew Raubo, jazzman i kompozytor Witold Janiak czy pianistka Milena Antoniewicz. Na scenie pojawią się też pedagodzy i studenci akademii muzycznych w Poznaniu, Katowicach i Wiedniu: Piotr Białas, Daniel Grupa, Michał Karasiewicz, Anna Piątkowska, Maria Rutkowska, Andrzej H. Bączyk, Łukasz Trepczyński, Piotr Żukowski, Kacper Odrobny, Filip Pinczewski, Jan Porzuczek, Agnieszka Porzuczek, Monika Stachowiak, Marek Świerczek, Małgorzata Warcaba, Łukasz Wilga, Krzysztof Włodarczyk i Monika Woźniak. Całości dopełnią muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej.

Wyjątkowy program
W programie wydarzenia znalazły się „Koncert C-dur na trzy fortepiany” Jana Sebastiana Bacha w premierowej wersji na 21 fortepianów, a ponadto „Pianostaza” – skomponowany specjalnie na tę okazję utwór Pawła Przezwańskiego i Nikolet Burzńskiej. Melomani usłyszą ponadto „Fantazję na tematy polskie” Fryderyka Chopina oraz „Koncert warszawski” Richarda Addinsella. Całości dopełnią jazzowe kompozycje Witolda Janiaka oraz fragmenty „Oratorium na Boże Narodzenie” Fryderyka Stankiewicza w wersji z 21 fortepianami do słów Katarzyny Kryśków. Partię solową wykona gwiazda polskiej piosenki – związany z Kaliszem Mieczysław Szcześniak. Zaśpiewa także młoda, obiecująca wokalistka, kompozytorka i pianistka, Karolina Stankiewicz. Dyrygować będzie Adam Klocek, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej, który wraz z orkiestrą zdobył prestiżową nagrodę Grammy Award. – Nigdy jeszcze na estradzie, wraz z orkiestrą symfoniczną, nie występowało tylu pianistów – solistów, nie zgromadzono tylu światowej klasy fortepianów koncertowych. Co równie ważne, wszystkie te instrumenty dostarczyły kaliskie firmy – podkreśla Bogdan Pawlak, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Na wielkie widowisko, podczas którego świętować będziemy jubileusz kaliskiego przemysłu muzycznego zapraszają Miasto Kalisz, Producenci i Renowatorzy Fortepianów i Pianin oraz Filharmonia Kaliska. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 10 grudnia o godz. 18.00, w Hali Sportowo–Widowiskowej Kalisz Arena, przy ul. H. Sawickiej.

(na podst. materiałów prasowych UM Kalisz)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top