Długo oczekiwane szkolenie z dźwięcznicy

W styczniu 2017 roku odbyło się długo oczekiwane szkolenie poświęcone dźwięcznicy w pianinie i fortepianie. Szkolenie „Rola, budowa i naprawa dźwięcznicy w pianinach i w fortepianach” zorganizowane przez Akademię Umiejętności SPSF im. Erwina Stütza poprowadził Sławomir Kołodziejczyk.

Limit miejsc na szkolenie, które odbyło się w terminie 13–15 stycznia 2017 roku miejsca wyczerpały się w ciągu kilkudziesięciu godzin! W pierwszej edycji tego szkolenia udział wzięli: Wojciech Blaszyński, Przemysław Chabracki, Dariusz Gumiński, Mariusz Kaźmierczak, Tomasz Leciejewski, Janusz Starzyk, Andrzej Sutowicz, Tomasz Szmigel, Michał Twardy i Jarosław Zając. Kursanci mieli do dyspozycji trzy fortepiany i pianino.

Pierwszego dnia Sławomir Kołodziejczyk zapoznał kursantów z teorią dotyczącą dźwięcznicy. Omówił naprawę dna rezonansowego, produkcję nowego, produkcję mostków, żeber, szpanów. Następnie rozpoczęła się część praktyczna.

Na każdym instrumencie przeprowadzane były inne naprawy.

demontaż mostka
Zbieranie wymiarów i demontaż mostka

Pianino wymagało nowych mostków. Kursanci widzieli i brali udział w produkcji mostków od momentu zebrania wymiarów ze starych, przez wybór odpowiedniego materiału, po nabijanie sztyftów w nowe mostki.

nowy mostek
Pierwsza faza produkcji mostka i pomiary docisku na mostku

W jednym z fortepianów wklejane było wcześniej przygotowane dno rezonansowe. Prowadzący omówił proces produkcji dna, mostków oraz sposób wklejenia całego dna w instrument. Następnie przeprowadzono całą operację wklejenia.

dno1
Omówienie procesu budowy dna rezonansowego i wklejenie dna do fortepianu

W drugim fortepianie szpanowane było dno i wymienione nakładki mostków, które wymagały ostatecznej obróbki. Po próbach z mostkami pianinowymi kursanci mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na przygotowanym już fortepianie.

fort2
Pomiar wyniesienia i obróbka nakładki mostka

Trzeci fortepian wymagał wymiany strojnicy i szpanowania dna rezonansowego. Kursanci musieli przygotować instrument do naprawy, a następnie ją przeprowadzić. Przy okazji omówiono produkcję szpanów, wybór odpowiednich szpanów do konkretnych pęknięć, sposób ich wklejenia i późniejszej obróbki.

szpan
Szpanowanie dna rezonansowego

Wszyscy biorący udział w szkoleniu zgodnie stwierdzili, że było to jedno z najlepszych szkoleń przeprowadzonych do tej pory przez Akademię Umiejętności.

Tak o szkoleniu pisze Mariusz Kaźmierczak:

„Z przyjemnością dzielę się kilkoma uwagami odnośnie zakończonego kursu „Rola, budowa i naprawa dźwięcznicy w fortepianach i pianinach”. Już na wstępnie bardzo dziękuję wszystkim związanym z organizacją kursu za całe szkolenie. 
Szkolenie okazało się pod każdym względem cenne. Już sam zakres szkolenia przedstawiony w programie wydał się niezwykle ciekawy. Niecodziennie można zdobyć lub zweryfikować swoją wiedzę dotyczącą oceny uszkodzeń dna rezonansowego i jego naprawy. Najbardziej intrygującym punktem szkolenia miała być wymiana dna rezonansowego.
Dobra organizacja i doskonałe prowadzenie szkolenia pozwoliło na pełną realizację przygotowanego planu. Wielką wartością szkolenia poza zademonstrowaniem technicznego przebiegu napraw związanych z dźwięcznicą było przedstawienie szerokiego spektrum zależności mechaniczno-akustycznych warunkujących owocny przebieg naprawy konkretnego instrumentu. 
Szkolenie po raz kolejny udowodniło, że szukając najlepszych efektów w pracy przy fortepianach i pianinach wymagana jest bardzo szeroka i różnorodna wiedza.
Okazuje się, że poza oczywistymi predyspozycjami stroiciel musi posiadać takie cechy jak wielka cierpliwość, ciągła gotowość do eksperymentowania i, co może najtrudniejsze, uczenia się na porażkach.”

Prowadzący i Kursanci
Prowadzący i Kursanci

Dziękujemy prowadzącemu Sławomirowi Kołodziejczykowi za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawego szkolenia, przypomnienie zasad i pokazanie wielu ciekawych rozwiązań znacznie ułatwiających i przyspieszających pracę. Dziękujemy również i gratulujemy Kursantom ukończenia szkolenia i zdobycia oraz utrwalenia wiedzy i umiejętności w jakże ważnym etapie prac naprawczych i związanymi z nimi problemami.

Kolejna edycja szkolenia odbędzie się prawdopodobnie w styczniu 2018 roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top