W styczniu 2017 roku odbyło się długo oczekiwane szkolenie poświęcone dźwięcznicy w pianinie i fortepianie. Szkolenie „Rola, budowa i naprawa dźwięcznicy w pianinach i w fortepianach” zorganizowane przez Akademię Umiejętności SPSF im. Erwina Stütza poprowadził Sławomir Kołodziejczyk.
Limit miejsc na szkolenie, które odbyło się w terminie 13–15 stycznia 2017 roku miejsca wyczerpały się w ciągu kilkudziesięciu godzin! W pierwszej edycji tego szkolenia udział wzięli: Wojciech Blaszyński, Przemysław Chabracki, Dariusz Gumiński, Mariusz Kaźmierczak, Tomasz Leciejewski, Janusz Starzyk, Andrzej Sutowicz, Tomasz Szmigel, Michał Twardy i Jarosław Zając. Kursanci mieli do dyspozycji trzy fortepiany i pianino.
Pierwszego dnia Sławomir Kołodziejczyk zapoznał kursantów z teorią dotyczącą dźwięcznicy. Omówił naprawę dna rezonansowego, produkcję nowego, produkcję mostków, żeber, szpanów. Następnie rozpoczęła się część praktyczna.
Na każdym instrumencie przeprowadzane były inne naprawy.
Pianino wymagało nowych mostków. Kursanci widzieli i brali udział w produkcji mostków od momentu zebrania wymiarów ze starych, przez wybór odpowiedniego materiału, po nabijanie sztyftów w nowe mostki.
W jednym z fortepianów wklejane było wcześniej przygotowane dno rezonansowe. Prowadzący omówił proces produkcji dna, mostków oraz sposób wklejenia całego dna w instrument. Następnie przeprowadzono całą operację wklejenia.
W drugim fortepianie szpanowane było dno i wymienione nakładki mostków, które wymagały ostatecznej obróbki. Po próbach z mostkami pianinowymi kursanci mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na przygotowanym już fortepianie.
Trzeci fortepian wymagał wymiany strojnicy i szpanowania dna rezonansowego. Kursanci musieli przygotować instrument do naprawy, a następnie ją przeprowadzić. Przy okazji omówiono produkcję szpanów, wybór odpowiednich szpanów do konkretnych pęknięć, sposób ich wklejenia i późniejszej obróbki.
Wszyscy biorący udział w szkoleniu zgodnie stwierdzili, że było to jedno z najlepszych szkoleń przeprowadzonych do tej pory przez Akademię Umiejętności.
Tak o szkoleniu pisze Mariusz Kaźmierczak:
„Z przyjemnością dzielę się kilkoma uwagami odnośnie zakończonego kursu „Rola, budowa i naprawa dźwięcznicy w fortepianach i pianinach”. Już na wstępnie bardzo dziękuję wszystkim związanym z organizacją kursu za całe szkolenie.
Szkolenie okazało się pod każdym względem cenne. Już sam zakres szkolenia przedstawiony w programie wydał się niezwykle ciekawy. Niecodziennie można zdobyć lub zweryfikować swoją wiedzę dotyczącą oceny uszkodzeń dna rezonansowego i jego naprawy. Najbardziej intrygującym punktem szkolenia miała być wymiana dna rezonansowego.
Dobra organizacja i doskonałe prowadzenie szkolenia pozwoliło na pełną realizację przygotowanego planu. Wielką wartością szkolenia poza zademonstrowaniem technicznego przebiegu napraw związanych z dźwięcznicą było przedstawienie szerokiego spektrum zależności mechaniczno-akustycznych warunkujących owocny przebieg naprawy konkretnego instrumentu.
Szkolenie po raz kolejny udowodniło, że szukając najlepszych efektów w pracy przy fortepianach i pianinach wymagana jest bardzo szeroka i różnorodna wiedza.
Okazuje się, że poza oczywistymi predyspozycjami stroiciel musi posiadać takie cechy jak wielka cierpliwość, ciągła gotowość do eksperymentowania i, co może najtrudniejsze, uczenia się na porażkach.”
Dziękujemy prowadzącemu Sławomirowi Kołodziejczykowi za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawego szkolenia, przypomnienie zasad i pokazanie wielu ciekawych rozwiązań znacznie ułatwiających i przyspieszających pracę. Dziękujemy również i gratulujemy Kursantom ukończenia szkolenia i zdobycia oraz utrwalenia wiedzy i umiejętności w jakże ważnym etapie prac naprawczych i związanymi z nimi problemami.
Kolejna edycja szkolenia odbędzie się prawdopodobnie w styczniu 2018 roku.