Wakacyjne szkolenie z regulacji mechanizmu i intonacji

Za nami pierwsze tygodniowe szkolenie z regulacji mechanizmu i intonacji. Szkolenie zorganizowane przez Akademię Umiejętności SPSF im. Erwina Stütza odbyło się na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku.

W szkoleniu „Regulacja mechanizmu i klawiatury, intonacja, profilowanie młotków” poprowadzonym przez Janusza Paszka i Szymona Jasnowskiego udział wzięło dwunastu kursantów: Przemysław Chabracki, Michał Hübner, Jakub Klimkiewicz, Adam Królak, Paweł Kwiatkowski, Maciej Musiał, Karolina Olek, Bryan Stiler, Mateusz Suski Michał Wandzel, Jacek Włosiański i Filip Zawisza.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie udostępnił na czas kursu siedem fortepianów: Yamaha C5, Petrof półkoncertowy, Petrof M-170, Calisia M-222, Calisia M-160, Blüthner koncertowy, Bechstein koncertowy.

Pierwszego dnia wszyscy zapoznali się z instrumentami, ustalono zakres prac przy poszczególnych instrumentach, kursanci podzielili się na grupy i każdej grupie został przydzielony fortepian.

Sprawdzenie stanu instrumentów i ocena zakresu prac

Prace rozpoczęły się od przygotowania instrumentów. Każdy fortepian został dokładnie sprawdzony, oceniono, jego stan i kursanci przystąpili do pracy.

Przygotowanie do prac

Fortepiany zostały gruntownie wyczyszczone, w klawiaturach, które tego wymagały, przed ułożeniem usunięto luzy na sztyftach, przednich i środkowych, przeosiowano młotki.

Prace przygotowawcze przy klawiaturach
Ośkowanie

Wtorek w większości przypadków upłynął na układaniu klawiatury.

Układanie klawiatury

W środę regulowaliśmy mechanizmy,

Regulacja mechaniki
Przyparzanie młotków

a w czwartek w większości instrumentów przeprowadzano już intonację wstępną i profilowanie młotków.

Intonacja wstępna

Dzięki przedłużeniu dnia pracy i dodatkowej pracy, w piątek pozostało nastroić i ostatecznie zintonować młotki.

Strojenie
Intonacja ostateczna
Intonacja ostateczna

Całość prac zakończono w piątek popołudniu. Pianiści odbierający instrumenty regulowane podczas szkolenia zgodnie przyznali, że fortepiany zostały świetnie przygotowane.

Zakończenie szkolenia. Prowadzący i Kursanci

Dziękujemy prowadzącym Januszowi Paszkowi i Szymonowi Jasnowskiemu za przygotowanie i przeprowadzenie ciekawego szkolenia, przypomnienie zasad i pokazanie wielu ciekawych rozwiązań znacznie ułatwiających i przyspieszających pracę. Dziękujemy również i gratulujemy Kursantom ukończenia szkolenia i zdobycia oraz utrwalenia wiedzy i umiejętności potrzebnych podczas wykonywania pełnej regulacji fortepianu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top