Dwie Panie w życiu Stowarzyszenia

Stroiciel pianin i fortepianów to zawód zdominowany przez mężczyzn. Choć absolwentami Technikum Budowy Fortepianów jest coraz więcej kobiet, to w zawodzie zostaje niewiele z nich. Jedną z nich jest Elżbieta Siwik z Olsztyna. Drugą ważną kobietą dla stroicieli jest Elwira Fibiger, pierwszy członek honorowy SPSF.

Elwira Fibiger, córka Gustawa Arnolda III Fibigera (ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin w Kaliszu, którego dziadek zapoczątkował wielki przemysł muzyczny w Polsce) jest pierwszym członkiem honorowym Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów. Wspiera organizację niemal od samego początku jej istnienia. Użyczyła nieodpłatnie swojej galerii sztuki na pierwsze spotkania zarządu. Było to miejsce nie tylko twórczych rozmów, ale i pracy.

Elwira Fibiger przekazuje Andrzejowi Kruszewskiemu, ówczesnemu prezesowi SPSF księgę pamiątkową o Kaliszu (Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Lusławice, 2017).

Z wykształcenia jest ekonomistką, z wyboru i twórczej pracy – artystką. W latach 80. i 90. tworzyła unikatowe kolekcje mody. Prowadziła galerię sztuki, promowała i nadal promuje twórców i muzyków. W 2015 roku ukazała się jej książka „Dusza zaklęta w fortepianie” (recenzja dostępna jest tutaj).

Elwira Fibiger podczas spotkania autorskiego w Warszawie (2015)

***

Elżbieta Siwik jest stroicielem pianin i fortepianów w województwie warmińsko-mazurskim. Pracuje m.in. w Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jedyna członkini Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów.

Elżbieta Siwik z Joachimem Menclem z okazji X Walnego Zebrania Członków SPSF w Krakowie (2017)

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top