Chcesz zostać stroicielem pianin i fortepianów?

Rusza nabór do Technikum Budowy Fortepianów na rok 2018/2019. W najbliższą sobotę, 14 kwietnia odbędą się dni otwarte w tym kaliskim elitarnym technikum.

Technikum Budowy Fortepianów jest jedyną szkołą w Europie i jedną z niewielu na świecie, która przygotowuje w profesjonalny sposób fachowców do pracy w zawodzie stroiciela, korektora, renowatora czy budowniczego fortepianów i pianin.

Specyfika szkoły związana jest z zainteresowaniami i uzdolnieniami artystycznymi uczniów. Młodzież TBF odnosi sukcesy w różnego rodzaju przeglądach artystycznych, np. festiwalach piosenki i programach telewizyjnych takich jak: „Szansa na sukces” i „Mam talent”. Tradycją TBF-u stały się zespoły jazzowe wokalno-instrumentalne. Absolwenci tej szkoły pracują w wielu renomowanych firmach naprawy i budowy fortepianów, filharmoniach, teatrach, szkołach muzycznych w Polsce, a także za granicą. Nie ma wśród nich osób bezrobotnych. Program nauczania obejmuje cztery lata i został podzielony na przedmioty ogólnokształcące i zawodowe, takie jak: rysunek techniczny, obrabiarki i urządzenia, technologia, akustyka, instrumentoznawstwo, projektowanie instrumentów klawiszowych, materiałoznawstwo oraz artystyczne: gra na fortepianie, podstawy teorii muzyki.

fot. ze strony internetowej tbf.kalisz.pl

Praktycznej nauki zawodu młodzież uczy się w prywatnych zakładach wyspecjalizowanych w budowie oraz renowacji fortepianów i pianin na terenie Kalisza czy okolic. Uczniowie mają możliwość odbywania również praktyk zawodowych w Niemczech. Przy szkole działa bursa z 150 miejscami noclegowymi.

W ogólnopolskim rankingu „Perspektywy 2018” wśród najlepszych techników w kraju znalazło się Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Kaliszu. Na tle województwa wielkopolskiego uplasowało się na 15 miejscu, zaś w Kaliszu na 1. miejscu. Jest to sukces, do którego brano pod uwagę efekty egzaminów zawodowych, wyniki maturalne, sukcesy w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych.

fot. ze strony internetowej tbf.kalisz.pl

Absolwenci mają szerokie możliwości zatrudnienia przez:

  • prywatne firmy zajmujące się budową, renowacją i naprawą fortepianów i pianin
  • filharmonie, teatry, opery, szkoły muzyczne, placówki kultury – jako korektorzy instrumentów
    muzycznych i stroiciele
  • prowadzenie własnej działalności gospodarczej
  • istnieje duże zapotrzebowanie na absolwentów do pracy w Unii Europejskiej

Ze szkołą współpracuje Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów, które co roku organizuje szkolenia przygotowawcze przed egzaminami zawodowymi, a zainteresowani uczniowie czy absolwenci mają prawo uczestniczyć na preferencyjnych warunkach w specjalistycznych szkoleniach zawodowych, organizowanych przez Akademię Umiejętności im. Erwina Stutza SPSF.

Drzwi otwarte odbędą się w siedzibie szkoły, 14 kwietnia 2018 (sobota) od 9.00 do  13.00. Więcej informacji dotyczących rekrutacji można znaleźć na oficjalnej stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kaliszu, którego częścią jest TBF.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top