Mirosław Kuźniak stroi na koncert w ciemnościach

W „Nowym Świecie Muzyki” odbędzie się koncert w ciemnościach. Na fortepianie zagra młody pianista Artur Sychowski, a instrument do koncertu przygotuje Mirosław Kuźniak.

To nie pierwszy koncert w ciemnościach w Warszawie. W grudniu ubiegłego roku w „Nowym Świecie Muzyki” wystąpił szwajcarski pianista Sebastien Huber, grając w ciemnościach kilka autorskich kompozycji. Artur Sychowski w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przyznaje, że uczył się gry na pianinie przy wyłączonym świetle. – Muzyka grana w ciemnościach niczego słuchaczowi nie sugeruje, nie narzuca – stwierdza Sychowski. Wg niego takie doświadczenie muzyki jest rodzajem wewnętrznego oczyszczenia.

Także organizatorzy koncertu zapowiadają, że „taki sposób słuchania muzyki wyostrza słuch i łagodzi pożądliwość pozostałych zmysłów” po to, by zauważyć „różnicę między słuchaniem, a słyszeniem”. Na koniec podają prostą receptę na osiągnięcie tego efektu: „Zgaśmy światło!”.

Koncert odbędzie się 13 kwietnia, o godz. 20.00 w warszawskim „Nowym Świecie Muzyki”, ul. Nowy Świat 63. Bilety w cenie 30 zł można nabyć na miejscu, przed koncertem.

Mirosław Kuźniak jest stroicielem przy koncertach pianistycznych odbywających się w „Nowym Świecie Muzyki”. Kuźniak przez wiele lat był stroicielem w Gujanie Francuskiej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top