Szkolenie: wymiana młotków i intonacja w fortepianach koncertowych

Zapraszamy na szkolenie „Wymiana młotków i intonacja w fortepianach koncertowych Steinway D”, organizowane przez Akademię Umiejętności SPSF im. Erwina Stütza. Szkolenie odbędzie się w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w terminie 13-17 lipca 2018 roku.

Temat szkolenia: Wymiana młotków i intonacja w fortepianach koncertowych Steinway D

Szkolenie jest szczególnie ważne dla młodych stroicieli oraz tych współpracujących z pianistami, akademickimi profesorami, aktywnymi artystami.

Po raz pierwszy na kursach Akademii – spotkanie z pianistami!
Kurs rozpoczniemy od spotkania i otwartej dyskusji z przedstawicielami katedry fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku. Będzie to prof. Paweł Rydel, który jest kierownikiem katedry fortepianu i prof. Kordian Góra, który jest przedstawicielem rektora do spraw związanych z fortepianami.
Wykładowcy Akademii Muzycznej postarają się precyzyjnie wyartykułować, jakie są ich spostrzeżenia i oczekiwania względem fortepianu koncertowego.
Na zakończenie spotkamy się z nimi ponownie, aby podyskutować, czy efekt końcowy jest zgodny z zamierzonym celem, czy osiągnęliśmy satysfakcjonujący artystyczny poziom przygotowania fortepianów koncertowych, czy potrzebne są jakieś inne dodatkowe działania, aby w pełni spełnić oczekiwania ze strony odbiorców tj. pianistów.

Szkolenie zostanie przeprowadzone na dwóch 13-letnich fortepianach koncertowych marki Steinway & Sons, model D. Fortepiany te pełnią funkcje podstawowych instrumentów wykorzystywanych w dwóch całkowicie różnych akustycznie salach koncertowych. Ciekawostką jest to, jak dźwięk fortepianu przed i po naprawie wypełni akustykę sali koncertowej, zarówno w muzyce solowej, kameralnej jak i jako instrument solowy w koncertach fortepianowych.

Intonacja ostateczna

Tematy szkolenia (13-17 lipca):

1. Wymiana kompletu główek młotków wraz z trzonkami i widełkami
2. Profilacja młotków
3. Pełna regulacja mechanizmu
4. Intonacja wstępna
5. Intonacja ostateczna
6. Wyważanie klawiatury
Szczegółowy program szkolenia (13-17 lipca):
Dzień 1, 13 lipca:
– ocena stanu technicznego instrumentu
– oczyszczenie instrumentu
– oczyszczenie stołu klawiaturowego ew. przeszlifowanie drobnym papierem
– ustawienie ramy klawiaturowej do stołu klawiaturowego przed zdemontowaniem mechaniki
– zdemontowanie mechaniki
– czyszczenie ramy klawiaturowej i boków klawiszy, polerowanie sztywtów
– poziomowanie klawiatury w instrumencie, wstępne ustawienie głębokości gry białych klawiszy do klocka steinwayowskiego ca.10,2 mm
– wymiana młotków z trzonkami, śruba idealnie w środku kapsla, trzonki w równych odstępach od siebie na środku poduszki dźwigni
– wstępne ustawienie linii młotków ca. 4 mm nad poduszką dźwigni
Dzień 2, 14 lipca:
– rozstawianie młotków na chóry, papierkowanie, parzenie, średnica i dyskant z lewej strony młotka na grubość struny, bas po środku młotka
– ustawienie lewego pedału, lewa struna nie jest uderzana
– ustawienie dżwigni i popychacza względem rolki, teflonowanie rolek
– przygotowanie do intonacji wstępnej; z grubsza wyregulować wyzwolenie i chwytnik
– wstępna intonacja próbnych młotków w każdym polu
Dzień 3, 15 lipca:
– intonacja wstępna pozostałych młotków
– profilacja młotków
– szlifowanie młotków na chóry
– strojenie
Dzień 4, 16 lipca:
– regulacja: wyzwolenie
abnick
skok młotka dopasować do głębokości gry i „nachdrucku“
chwytnik
siła sprężyny
– regulacja prawego pedału i ew. pedału „sostenuto“
– ew. korekta tłumika

Dzień 5, 17 lipca:
– intonacja końcowa
– ew. wyważanie klawiatury

Prowadzący:
Janusz Paszek: Absolwent Technikum Budowy Fortepianów które ukończył 1979 roku. Jeden z ostatnich uczniów profesora Gustawa Fibigera. Pierwsze doświadczenie w zawodzie zdobywa w pracowni fortepianów Erwina Stutza w Bielsku-Białej. Od 1984 roku związany z pracą w charakterze stroiciela w Polskim Radiu. Początkowo w orkiestrze rozrywkowej Jerzego Miliana w Katowicach, następnie od 1990 – 2008 roku w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. W roku 1988 wyjeżdża na miesięczną praktykę do firmy Steinway & Sons w Berlinie gdzie pod okiem szefa serwisu Lutza Reibeholza zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu korekty i intonacji fortepianów Steinway.
Późniejsze kontakty z firmą i Lutzem Reibeholzem, podczas kursów dla stroicieli prowadzonych przez firmę Steinway & Sons w Polskim Radiu w Warszawie, pozwalają na pogłębienie wiedzy i doświadczenia. W 1990 roku będąc członkiem serwisu firmy Steinway & Sons przygotowuje główne fortepiany tej firmy podczas konkursu chopinowskiego w Warszawie. W latach 1994-2000 obsługuje fortepiany do nagrań i koncertów w studiach Polskiego Radia w Warszawie, między innymi do nagrań wszystkich utworów Fryderyka Chopina (wydanie narodowe). Prowadząc pracownię renowacji instrumentów wykonał wiele remontów fortepianów Steinway w całej Polsce dla osób prywatnych i instytucji. Obecnie pracuje w Akademii Muzycznej w Katowicach, obsługując katedrę fortepianu oraz salę koncertową.

Marek Parzentny:
Technik budowy pianin i fortepianów. Uczeń Janusza Paszka w warsztacie Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Odbywał szkolenia zawodowe w kraju, w kaliskich firmach renowacji pianin i fortepianów, jak i za granicą m.in. w fabryce pianin i fortepianów Seiler w Kitzingen czy Schimmel w Braunschweig’u. W latach 2015-2017 pracownik firmy Steinway&Sons. W tym czasie wielokrotne szkolił się w fabryce w Hamburgu. Absolwent Akademii Steinway’owskiej.
Obecnie prowadzi własną firmę w miejscowości Monheim am Rhein, świadczącą usługi z zakresu remontów pianin i fortepianów, strojenia czy obsługi koncertów dla instytucji muzycznych lub osób prywatnych.

Informacje organizacyjne:
Liczba godzin: 45 (w systemie akademickim)
Miejsce prowadzenia szkolenia: Szkolenie odbędzie się dwóch salach koncertowych (w budynku żółtym oraz w budynku czerwonym).
Czas szkolenia: 13-17 lipca 2018 roku
Wyżywienie i nocleg: we własnym zakresie

Koszt:

  • zgłoszenia do 5 lipca 2018 roku: 1000 zł – członkowie SPSF, 1000 zł – uczniowie TBF w wieku minimum 18 lat oraz absolwenci TBF z ostatnich pięciu lat, 2500 zł – pozostałe osoby.
  • zgłoszenia po 5 lipca 2018 roku: 1200 zł – członkowie SPSF, 1200 zł – uczniowie TBF w wieku minimum 18 lat oraz absolwenci TBF z ostatnich pięciu lat, 3000 zł – pozostałe osoby.

Koszt obejmuje udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, certyfikat (zaświadczenie według wzoru MEN nr 5). Nocleg i wyżywienie we własnym zakresie.

Noclegi:
Jest możliwość rezerwacji noclegu w domu studenckim, na terenie Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pokoje są opcjonalnie jedno-, dwu lub trzyosobowe. Cena za nocleg obejmuje również śniadanie i bezpłatny parking całodobowy. Pokoje są z własnymi łazienkami. Jest również dostęp do wspólnej kuchni na każdym piętrze. Na parterze jest do dyspozycji pralka i suszarka.

  • Cena za pokój jednoosobowy wynosi 160,00 PLN za dobę.
  • Cena za pokój dwuosobowy wynosi 210,00 PLN za dobę.
  • Cena za pokój trzyosobowy wynosi 300,00 PLN za dobę.
Można też samemu rezerwować pokoje powołując się na hasło „stroiciele”, tel. 58 300 92 60, e-mail: sonata@amuz.gda.pl

Zgłoszenia:
Zgłoszenia przyjmujemy do wyczerpania miejsc, drogą e-mailową na adres: sekretariat@spsf.pl. Wpłaty należy dokonywać niezwłocznie od zgłoszenia na szkolenie, na konto bankowe: Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów 65 1440 1387 0000 0000 0839 8593. Rezerwacja miejsc następuje po dokonaniu wpłaty.

Stowarzyszenie pobiera opłatę administracyjną w wysokości 10 proc. wartości kursu w przypadku rezygnacji z warsztatów do 14 dni przed ich rozpoczęciem, gdy jest to krótszy termin opłata wynosi 25 proc. wartości kursu. Rezygnacja na 3 dni i w krótszym terminie, przed szkoleniem jest równoznaczna ze zgodą na pobranie opłaty w wysokości 100 proc. wartości szkolenia. Wysłanie zgłoszenia jest jednoczesną akceptacją tych zasad i podstawą do wystawienia rachunku.

Osoby zainteresowane wystawieniem faktury proszone są o przesłanie danych niezbędnych do jej wystawienia. Warsztaty kończą się uzyskaniem certyfikatu (zaświadczenia MEN według wzoru nr 5).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top