Pierwsze szkolenie z udziałem pianistów

W Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbyło się pięciodniowe szkolenie z  „Wymiany młotków i intonacji w fortepianach koncertowych Steinway D”. To było pierwsze szkolenie SPSF z udziałem pianistów.

Szkolenie odbyło się w terminie 13-17 lipca 2018 roku, w salach koncertowych, w tzw. budynku żółtym i czerwonym. Szkolenie przeprowadzono na dwóch 13-letnich fortepianach koncertowych marki Steinway & Sons, model D. Fortepiany te pełnią funkcje podstawowych instrumentów wykorzystywanych w dwóch całkowicie różnych akustycznie salach koncertowych.

Kurs rozpoczął się od spotkania i otwartej dyskusji z przedstawicielami katedry fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku – prof. Pawłem Rydlem, który jest kierownikiem katedry fortepianu i prof. Kordianem Górą, który jest przedstawicielem rektora do spraw związanych z fortepianami. Wykładowcy Akademii Muzycznej pierwszego dnia szkolenia podkreślili, jakie są ich spostrzeżenia i oczekiwania względem fortepianu koncertowego.

Zamontowane nowe, oryginalne z fabryki Steinway & Sons młotki wraz z trzonkami i widełkami zmieniły zasadniczo dźwięk w obu fortepianach. Przy okazji remontu, wszelkie inne czynności, tj. szczegółowo i precyzyjnie wykonana regulacja mechanizmu i klawiatury, jak i ustalenie nowej wagi klawiatury przyczyniły się do poprawienia jakości instrumentów.

W efekcie końcowym, dźwięk obu fortepianów bardzo spodobał się muzykom, co podkreślili na zakończenie szkolenia. Remont fortepianów w znaczący sposób poprawił ich jakość, ponieważ oba instrumenty znajdują się w dwóch różnych akustycznie salach i oba są fortepianami egzaminacyjnymi, koncertowymi wykorzystywanymi również do celów nagraniowych. Naprawa fortepianów tym samym przyczyniła się do podniesienia prestiżu uczelni. Pozwoli ponownie na kilka lat wykorzystać oba fortepiany jako wiodące instrumenty na salach koncertowych Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez Janusza Paszka (członka SPSF, prowadzącego pracownię renowacji fortepianów Steinway i pracującego w Akademii Muzycznej w Katowicach, obsługującęgo katedrę fortepianu oraz salę koncertową) i Marka Parzentnego (w latach 2015-2017 pracownika firmy Steinway&Sons. W tym czasie wielokrotne szkolił się w fabryce w Hamburgu. Absolwent Akademii Steinway’owskiej).

W szkoleniu uczestniczyło 6 członków Stowarzyszenia (Andrzej Chabracki, Adam Królak, Krzysztof Rogocki, Zbigniew Wajdzik, Filip Zawisza i Maciej Kozioł) oraz 1 osoba niezrzeszona w SPSF (Jakub Klimkiewicz). W szkoleniu uczestniczył również Tomasz Walczak (wiceprezes SPSF), bez zaangażowania którego szkolenie nie byłoby możliwe.

Akademia Umiejętności SPSF im. Erwina Stutza jest placówką edukacyjną działającą przy Stowarzyszeniu. Funkcjonuje od 2013 roku. W tym czasie zorganizowała ponad 20 specjalistycznych szkoleń, w których uczestniczyło ok. 450 osób.

Najbliższe szkolenie Akademii Umiejętności odbędzie się 14-16 września. Będzie dotyczyć budowy i rodzajów organów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top