Organizujemy światowy kongres stroicieli i renowatorów!

Mamy to! W 2021 roku w Warszawie zorganizujemy Światowy Kongres Stroicieli, Renowatorów i Budowniczych (AIPBT), połączony z Europejskim Kongresem Stroicielem i Renowatorów (Europiano).

Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów rywalizowało o organizację Kongresu z niemiecką organizacją BDK. Polska propozycja miejsca Kongresu to Warszawa, a niemiecka to Ludwigsburg.

Polska prezentacja Warszawy jako miejsca Kongresu 2021

Przedstawiciele SPSF zwracali uwagę na zalety polskiej stolicy. Warszawa to stolica Polski, kraju liczącego prawie 40 mln mieszkańców. Polska jest 6 krajem pod względem wielkości w Unii Europejskiej, 23 największą gospodarką świata. Warszawa to miasto z ponad 2 mln mieszkańców.

W 1945 roku, pod koniec II wojny światowej, miasto zostało doszczętnie zniszczone przez niemieckie wojska hitlerowskie. Przez ostatnie 70 lat trwał proces odbudowy miasta. To w Warszawie trwały obrady tzw. „Okrągłego Stołu”, które dzięki Lechowi Wałęsie zapoczątkowały przemiany pokojowe w Polsce w 1989 roku, a następnie w kolejnych krajach b. bloku wschodniego.

Polska prezentacja Warszawy jako miejsca Kongresu 2021

Warszawa to również miasto Fryderyka Chopina. Od 1927 roku jest tu organizowany jeden z ważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych na świecie. W 2020 roku odbędzie się jego XVIII edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, a 2018 roku odbył się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych. Co roku, w sierpniu odbywa się letni festiwal „Chopin i jego Europa”. W Warszawie działa Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, instytut zajmujący się ochroną dziedzictwa Fryderyka Chopina. Jeden z dyrektorów NIFC – Stanisław Leszczyński jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów.

Gunter Schaible prezentuje kandydaturę Ludwigsburga jako miejsce Kongresu 2021

Niemiecką kandydaturę Ludwigsburg prezentował prezydent Europiano Gunter Schaible. Jako miejsce obrad proponował szkołę uczącą zawodu, odpowiednik polskiego Technikum Budowy Fortepianów. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z sąsiednim miastem Stuttgart.

zarząd Europiano podczas spotkania delegatów

SPSF zaproponował, by tematy zjazdu koncentrowały się wokół przyszłości zawodu stroiciela i renowatora, z uwzględnieniem zagrożeń:

  • dynamicznie rozwijającego się rynku produkcji w Azji – konkurencja cenowa. Czy jakościowa również?
  • rozwój elektroniki, w tym systemów hybrydowych w instrumentach klawiszowych – konieczność podnoszenia kwalifikacji zawodowych
  • zawężanie rynku odbiorców – zagrożenie dla renowatorów i stroicieli

oraz szans:

  • rozwój rynku instrumentów kolekcjonerskich, historycznych
  • rosnąca sprzedaż nowych instrumentów
  • docenienie klasyki – symbolu jakim jest fortepian, świata harmonijnego, przewidywalnego, spokojnego, prestiżowego kontra świat zminiaturyzowany, łatwo dostępny i powszechny.
Podczas spotkania uczestniczyła rekordowa liczba delegatów

Po raz pierwszy polska kandydatura została zaprezentowana podczas Kongresu Europiano w Cavalese (20-24 maja 2018 roku). Wówczas delegaci krajów członkowskich Europiano zdecydowali, że decyzję, gdzie organizować kolejny Kongres, zostanie podjęta w Kaliszu (26-27 października 2018 roku), na corocznym spotkaniu delegatów.

Podczas spotkania uczestniczyła rekordowa liczba delegatów
Spotkanie zostało podzielone na dwie grupy robocze. Ta prowadzona przez Guntera Schaible dotyczyła prób odpowiedzi na pytanie „Co dalej z Europiano – kierunki rozwoju”
Druga grupa robocza dotyczyła wypracowania zasad organizacji kongresów Europiano w przyszłości

Po polskiej prezentacji, Gunter Schaible – prezydent Europiano zaproponował delegatom, by w 2021 roku Kongres Europiano (połączony ze światowym w ramach AIPBT) odbył się w Warszawie, a w 2024 roku w Ludwigsburgu.

Podczas zjazdu delegatów dyskutowano także o stoisku Europiano na przyszłorocznych targach muzycznych we Frankfurcie n/Menem w kwietniu 2019 roku
Wszyscy delegaci (uprawnieni do głosowania) poparli wybór Warszawy jako miejsca Kongresu 2021

Delegaci decyzję podjęli jednogłośnie. Do Warszawy przyjadą przedstawiciele z Europy, Azji, Ameryki Północnej, Australii oraz Afryki. Światowy Kongres Stroicieli, Renowatorów i Budowniczych AIPBT odbędzie się w maju 2021 roku.

Najważniejsze są rozmowy w kuluarach
Polska ekipa podczas zjazdu delegatów. Na zdjęciu, trzeci od lewej stoi Andrzej Kruszewski, przez 11 lat prezes Stowarzyszenia, od którego to wszystko się zaczęło i dzięki, któremu w 2008 roku dołączyliśmy do Europiano. Miejsce, w którym dziś jesteśmy zawdzięczamy przede wszystkim niemu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top