Mamy to! W 2021 roku w Warszawie zorganizujemy Światowy Kongres Stroicieli, Renowatorów i Budowniczych (AIPBT), połączony z Europejskim Kongresem Stroicielem i Renowatorów (Europiano).
Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów rywalizowało o organizację Kongresu z niemiecką organizacją BDK. Polska propozycja miejsca Kongresu to Warszawa, a niemiecka to Ludwigsburg.
Przedstawiciele SPSF zwracali uwagę na zalety polskiej stolicy. Warszawa to stolica Polski, kraju liczącego prawie 40 mln mieszkańców. Polska jest 6 krajem pod względem wielkości w Unii Europejskiej, 23 największą gospodarką świata. Warszawa to miasto z ponad 2 mln mieszkańców.
W 1945 roku, pod koniec II wojny światowej, miasto zostało doszczętnie zniszczone przez niemieckie wojska hitlerowskie. Przez ostatnie 70 lat trwał proces odbudowy miasta. To w Warszawie trwały obrady tzw. „Okrągłego Stołu”, które dzięki Lechowi Wałęsie zapoczątkowały przemiany pokojowe w Polsce w 1989 roku, a następnie w kolejnych krajach b. bloku wschodniego.
Warszawa to również miasto Fryderyka Chopina. Od 1927 roku jest tu organizowany jeden z ważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych na świecie. W 2020 roku odbędzie się jego XVIII edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, a 2018 roku odbył się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych. Co roku, w sierpniu odbywa się letni festiwal „Chopin i jego Europa”. W Warszawie działa Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, instytut zajmujący się ochroną dziedzictwa Fryderyka Chopina. Jeden z dyrektorów NIFC – Stanisław Leszczyński jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów.
Niemiecką kandydaturę Ludwigsburg prezentował prezydent Europiano Gunter Schaible. Jako miejsce obrad proponował szkołę uczącą zawodu, odpowiednik polskiego Technikum Budowy Fortepianów. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z sąsiednim miastem Stuttgart.
SPSF zaproponował, by tematy zjazdu koncentrowały się wokół przyszłości zawodu stroiciela i renowatora, z uwzględnieniem zagrożeń:
- dynamicznie rozwijającego się rynku produkcji w Azji – konkurencja cenowa. Czy jakościowa również?
- rozwój elektroniki, w tym systemów hybrydowych w instrumentach klawiszowych – konieczność podnoszenia kwalifikacji zawodowych
- zawężanie rynku odbiorców – zagrożenie dla renowatorów i stroicieli
oraz szans:
- rozwój rynku instrumentów kolekcjonerskich, historycznych
- rosnąca sprzedaż nowych instrumentów
- docenienie klasyki – symbolu jakim jest fortepian, świata harmonijnego, przewidywalnego, spokojnego, prestiżowego kontra świat zminiaturyzowany, łatwo dostępny i powszechny.
Po raz pierwszy polska kandydatura została zaprezentowana podczas Kongresu Europiano w Cavalese (20-24 maja 2018 roku). Wówczas delegaci krajów członkowskich Europiano zdecydowali, że decyzję, gdzie organizować kolejny Kongres, zostanie podjęta w Kaliszu (26-27 października 2018 roku), na corocznym spotkaniu delegatów.
Po polskiej prezentacji, Gunter Schaible – prezydent Europiano zaproponował delegatom, by w 2021 roku Kongres Europiano (połączony ze światowym w ramach AIPBT) odbył się w Warszawie, a w 2024 roku w Ludwigsburgu.
Delegaci decyzję podjęli jednogłośnie. Do Warszawy przyjadą przedstawiciele z Europy, Azji, Ameryki Północnej, Australii oraz Afryki. Światowy Kongres Stroicieli, Renowatorów i Budowniczych AIPBT odbędzie się w maju 2021 roku.