Spotkanie w mieście wolności

Na to spotkanie stroiciele czekali dwa lata. Decyzję o organizacji Walnego Zebrania Członków w Gdańsku podjęto jeszcze w Lusławicach, podczas X Walnego w 2017 roku.

Gospodarzami spotkania byli trójmiejscy członkowie Stowarzyszenia – Tomasz Walczak (Nord-Piano) i Piotr Klimkiewicz (Piano Classic). Pierwotnie spotkanie w Gdańsku miało się odbyć w 2018 roku, ale wówczas wybierano władze stowarzyszenia, a z zasady takie zebrania odbywają się w Warszawie. Zatem pierwszym wolnym terminem był 2019 rok.

Stroiciele wycieczkę rozpoczęli od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców

Miasto symboliczne
Gdańsk to miasto, w którym rozpoczęła się II wojna światowa i jednocześnie miasto, w którym  powstała Solidarność, ruch który poprowadził Polskę do odzyskania wolności, zabranej podczas wojny w 1939 roku.

Dlatego podczas spotkanie stroicieli i renowatorów pianin i fortepianów nie mogło zabraknąć odwiedzin dwóch ważnych muzeów, istotnych w tym roku, z racji rocznicy wydarzeń. Muzeum II Wojny 1 września będzie centralnym miejscem obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a w Europejskim Centrum Solidarności 4 czerwca odbędą się obchody 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów do parlamentu.

Tomasz Walczak w ECS, w sali obrad Okrągłego Stołu
Piotr Klimkiewicz (jeden z gospodarzy spotkania) w Europejskim Centrum Solidarności
Na pierwszym planie Paweł Kwiatkowski w ECS
Od lewej Knud Danielsen, Andrzej Chabracki i Mariusz Kaźmierczak w ECS
Wizyta w Muzeum II Wojny

Spotkanie z Lechem Wałęsą
Podczas wizyty w Europejskim Centrum Solidarności – dzięki Tomaszowi Walczakowi – stroiciele spotkali się z Lechem Wałęsą. Były Prezydent RP podczas krótkiego 15 minutowego spotkania mówił o przyszłości, rozwoju, nowych technologiach, ale także o tym, że klasa polityczna nie nadąża za społeczeństwem. Zapis całego spotkania dostępny jest tutaj:

Na zakończenie spotkania były prezydent RP, Lech Wałęsa otrzymał pamiątkowe odznaczenie przyznawane członkom honorowym Stowarzyszenia.

Relaks na Motławie i w Dworze Artusa
Gospodarze spotkania stroicieli – Tomasz Walczak i Piotr Klimkiewicz – obok intensywnego zwiedzania zaplanowali także czas na relaks. Ufundowali godzinny rejs statkiem po Motławie dla stroicieli, gdzie można było napić się piwa i zobaczyć Gdańsk od strony rzeki.

Rejs statkiem po Motławie
Rejs statkiem po Motławie

Dodatkowo w Dworze Artusa Tomasz Walczak zorganizował przy współpracy z firmą Yamaha Music Europe GmbH – oddział w Polsce koncert fortepianowy Jana Walczaka. Młody pianista na fortepianie koncertowym Yamaha CFX zagrał trzy utwory: Ludwiga van Beethovena „Sonata Es-dur op. 81a „Les Adieux”, Aleksandra Skriabina „Etiuda cis-moll op. 42 nr 5” i Fryderyka Chopina „Fantazja f-moll op. 49”.

Koncert Jana Walczaka w Dworze Artusa, na fortepianie koncertowym Yamaha CFX

Dzień zakończył się uroczystą kolacją. To już tradycyjne, nieformalne spotkanie integracyjne, które skończyło się w późnych godzinach nocnych.

Zdjęcie pamiątkowe w Europejskim Centrum Solidarności

Zdjęcia: Jakub Klimkiewicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top