Delegacja SPSF na światowym kongresie stroicieli w Japonii

Polska delegacja Stowarzyszenia po raz pierwszy była obecna na Konwencji Światowego Stowarzyszenia Budowniczych i Techników Fortepianów IAPBT. Spotkanie odbyło się w Hamamatsu w Japonii. Kolejna konwencja IAPBT odbędzie się za dwa lata w Warszawie.

Dwa dni obrad, wykłady, seminaria i spotkania warsztatowe – 800 uczestników, w tym 700 z Japonii – tak w telegraficznym skrócie można podsumować 21 Konwencję IAPBT, która odbyła się 25 i 26 maja 2019 roku w Hamamatsu w Japonii.

Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów reprezentował Tomasz Walczak i Mariusz Kaźmierczak. Naszych delegatów spotkał miły gest ze strony prezydenta Japońskiego Stowarzyszenia Techników Fortepianów JPTA Takeshi Saida. Na zakończenie Konwencji przekazał naszym delegatom koszulki biało-czerwone – w polski barwach narodowych i zaprosił za dwa lata do Warszawy.

Podczas spotkania wybrano również nowego prezydenta IAPBT. Został nim na dwuletnią kadencję wybrany przez aklamację Gunther Schaible (prezydent Europiano oraz dotychczasowy wiceprezydent IAPBT). Nowy prezydent IAPBT mianował jako swojego sekretarza naszego przedstawiciela – Tomasza Walczaka.

Konwencja Światowego Stowarzyszenia Budowniczych i Techników Fortepianów IAPBT jest wydarzeniem podobnym do Kongresów Europiano, z tą różnicą, że uczestniczą w niej nie tylko przedstawiciele Europy, ale z całego świata. IAPBT zrzesza organizacje narodowe: APTTA (Australia), CPTA (Chiny), JPTA(Japonia), KAPT(Korea Południowa), PTG(Stany Zjednoczone), SAAPPT (Republika Południowej Afryki), TPTA(Tajwan), Europiano (stowarzyszenie zrzeszające 18 narodowych organizacji z Europy) oraz indywidualnych przedstawicieli z Cypru, Hong-Kongu, Grecji, Argentyny i Uzbekistanu. Konwencje IAPBT odbywają się co dwa lata (Kongresy Europiano co trzy lata).

Konwencja IAPBT po raz czwarty została zorganizowana w Japonii, ojczyźnie dwóch czołowych producentów fortepianów na świecie – Yamaha i Kawai. Pierwsza konwencja IAPBT odbyła się w 1979 roku w Minneapolis w USA. Przez ponad 40 lat spotkań IAPBT, światowe spotkania stroicieli odbyły się 6 razy w Europie: w Szwajcarii (1981 i 1997), w Wielkiej Brytanii (1993 i 2001), w Niemczech (2003), w Rosji (2015). IAPBT po raz siódmy na europejskim kontynencie będzie obradować w Warszawie w 2021 roku.

zdjęcia Tomasz Walczak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top