Jan Kibler – promotor edukacji stroicieli i renowatorów

Odszedł Jan Kibler, nauczyciel kilku pokoleń stroicieli i renowatorów – absolwentów Technikum Budowy Fortepianów.

Był inżynierem oraz pedagogiem. Reprezentował przedwojenną klasę pedagogów, którzy przywiązywali wagę nie tylko do edukacji, ale także… wyglądu swoich wychowanków. Potrafił dać reprymendę np. za trzydniowy zarost na twarzy. Był wymagającym i sprawiedliwym pedagogiem, ale jednocześnie znakomitym nauczycielem przedmiotów zawodowych, dla którego edukacja uczniów była na pierwszym miejscu. Na przedmiot „Technologię drewna” zawsze trzeba było być przygotowanym.

fot. Urząd Miasta Kalisza

Przez dwie dekady był związany z nieistniejącą już Fabryką Fortepianów i Pianin Calisia. Najpierw jako szef kontroli jakości, a następnie zastępca dyrektora i Naczelny Inżynier. Zaledwie kilkanaście dni przed śmiercią (27 czerwca 2019 roku), podczas otwarcia kompleksu hotelowo-konferencyjnego Calisia One (z hotelem Hampton by Hilton) w budynku dawnej fabryki fortepianów stanął – z jego inicjatywy – fortepian koncertowy Calisia, znaleziony w szkole w Grudziądzu. Aktywnie zabiegał, by to miejsce, mimo innej funkcji, nawiązywało do dawnego charakteru budynku.

Udzielał się w organizacjach środowiskowych i racjonalizatorskich, między innymi Wojewódzkim Klubie Techniki i Racjonalizacji oraz Stowarzyszeniu Inżynierów. Wiele nagród i wyróżnień to dowód jego wszechstronnej działalności, są wśród nich: Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Nurtu Wynalazczego, Zasłużony dla Leśnictwa, odznaczenia branżowe. Został wielokrotnie wyróżniony medalami i odznaczeniami resortowymi przez Ministra Edukacji oraz Kuratorów Oświaty. Otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. W 2016 roku został odznaczony przez Radę Miasta Kalisza odznaką „Zasłużony dla Miasta Kalisza”.

Promował Technikum Budowy Fortepianów, utrzymywał kontakt z absolwentami i byłymi pracownikami „Calisii”. Postulował poprawę szkolnictwa zawodowego w TBF oraz dbał o kulturę muzyczną Kalisza.

Na zdjęciu od lewej: Andrzej Chabracki, Janusz Starzyk, Jan Kibler, Bogusław Pawlak, Jan Goj, Bogusław Płóciennik, Sylwester Kowalczyk

W 2016 roku z m.in. jego inicjatywy zrodził się całoroczny projekt „Muzyczny Kalisz 2016 – wczoraj, dziś i jutro” mający na celu promocję 300-letniej tradycji kaliskiego przemysłu muzycznego, potencjału ponad 40 firm działających obecnie, jak też docenienie nestorów zawodu. Był kustoszem wystawy w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, pt. „Historia przemysłu muzycznego w Kaliszu”. Nie tylko przygotował scenariusz i zgromadził eksponaty na wystawę, ale oprowadzał grupy i indywidualnych zwiedzających. Autorskim pomysłem był cykl imprez „Spotkanie przy fortepianie”, mający za zadanie integrację absolwentów, grona pedagogicznego Technikum Budowy Fortepianów oraz byłych i obecnych pracowników przemysłu muzycznego. Zwieńczeniem tego projektu był wyjątkowy i niepowtarzalny koncert na 21 fortepianów. To dzięki Janowi Kiblerowi w 2016 roku Kalisz muzyką stał.

Jan Kibler uczestniczył w 2016 i 2017 roku w Walnych Zebraniach Członków Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów, w tym jako gość honorowy w 10. jubileuszowym spotkaniu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Był również gościem podczas Zjazdu Delegatów Europiano w październiku 2018 roku. Wielokrotnie apelował do środowiska stroicieli i renowatorów skupionych w SPSF, by zrobić to co możemy i to co powinniśmy, by edukacja zawodowa stroicieli i renowatorów fortepianów i pianin była coraz lepsza.

Trzeci z prawej Jan Kibler rozmawia z przewodniczką, na chwilę przed zejściem na trasę górniczą w Zabytkowej Kopalni „Wieliczka” z okazji X Walnego Zebrania Członków SPSF w 2017 roku.

Zespolił w swoim życiu tak rzadkie cechy, jak pracowitość i mądrość, cechy szczególnie poszukiwane i pożądane w dzisiejszych czasach.

Cześć jego pamięci!

 

Msza św. żałobna w intencji śp. Jana Kiblera odbędzie się w najbliższy piątek, 2 sierpnia, o godz. 14.00, w Parafii Katedralnej pw. Świętego Mikołaja w Kaliszu. Śp. Jan Kibler zostanie pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top