Akademia Umiejętności SPSF działa od 7 lat

30 szkoleń, kursów i seminariów i ponad 470 przeszkolonych osób, w tym 120 uczniów z Technikum Budowy Fortepianów – to bilans 7 lat działań Akademii Umiejętności SPSF im. Erwina Stütza, placówki edukacyjnej, organizującej specjalistyczne kursy dla stroicieli oraz renowatorów pianin i fortepianów.

Akademia Umiejętności SPSF im. Erwina Stütza to placówka kształcenia ustawicznego, która zajmuje się organizacją specjalistycznych kursów w formie warsztatów dla stroicieli i korektorów. Jej misją jest troska o poszerzanie kompetencji zawodowych, wspólnie podnosząc standardy profesjonalizmu, rzetelności, etyki zawodowej w pracy stroicieli. Zawód stroiciela jest wykonywany w sposób indywidualny i przez nikogo niekontrolowany. Jedyna informacja zwrotna płynie od mniej lub bardziej zadowolonych klientów. Tymczasem bez wymiany doświadczeń między jednostkami, bez współpracy, bez wsparcia płynącego od służących radą Kolegów trudno przybliżyć się do profesjonalizmu.

Jednym z głównych celów Akademii jest przyczynianie się do pogłębiania rozwoju zawodowego polskich stroicieli zgodnie ze światowymi standardami. Przez 7 lat realizowało to 15 szkoleniowców, w tym 9 członków SPSF i 6 ekspertów spoza Stowarzyszenia.

Pierwsze szkolenie Akademii Umiejętności SPSF (2013). Na zdjęciu Szymon Jasnowski, który przeprowadził dotychczas najwięcej szkoleń dla stroicieli.

Kadra szkoleniowa to:

Szymon Jasnowski
Prowadził pierwsze szkolenia w stowarzyszeniu. Był orędownikiem dzielenia się wiedzą ze stroicielami, kolegami ze stowarzyszenia. Przeprowadził 8 szkoleń dla grupy ok. 120 osób. Specjalizuje się w przygotowaniu fortepianów koncertowych (regulacja mechanizmu i klawiatury, profilowanie młotków, intonacja wstępna i ostateczna). Szymon Jasnowski był jednym z założycieli SPSF, a przez 12 lat jego wiceprezesem zarządu.
W zawodzie pracuje ponad 35 lat, jest głównym stroicielem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Posiada dyplom Steinway Academy oraz tytuł stroiciela koncertowego nadany przez firmę Steinway & Sons w Hamburgu. W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina opiekuje się fortepianami historycznymi. Pracuje w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Jest jednym z najwyżej cenionych stroicieli w Polsce przez muzyków i współpracowników.

Krzysztof Początek
Od 2015 roku prowadził szkolenia przygotowujące do egzaminu zawodowego, skierowane do uczniów Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. Przeprowadził 7 szkoleń, w tym 6. edycji szkolenia „Regulacja mechanizmu, klawiatury oraz naprawy bieżące pianina” dla grupy ok. 90 uczniów. Krzysztof Początek jest jednym z założycieli SPSF, na co dzień pracuje w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ryszard Mariański
Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń z renowacji pianin i fortepianów. Podczas 5 szkoleń, jakie poprowadził w ramach Akademii Umiejętności SPSF dzielił się wiedzą z korekcji pianin i fortepianów, a w szczególności: geometrii mechanizmu, napraw korekcyjnych, profilowania młotków czy montażu tłumików w fortepianach. Remontami pianin i fortepianów zajmuje się ponad 30 lat. Prowadzi firmę renowacji instrumentów klawiszowych Piano Studio. Ryszard Mariański jest jednym z założycieli SPSF, a od 2018 roku jest członkiem zarządu.

Janusz Paszek
Dyrektor Akademii Umiejętności SPSF im. Erwina Stütza. Przeprowadził 4 szkolenia z regulacji mechanizmu i intonacji fortepianu koncertowego. Jest głównym stroicielem wielu koncertów pianistycznych w Polsce. Jest stroicielem z ponad 40-letnim doświadczeniem zawodowym. Opracował program „Kurs kwalifikacyjny do zawodu korektora-stroiciela pianin i fortepianów” dla muzyków uczestniczących w programie reorientacji zawodowej Instytutu Muzyki i Tańca. Obecnie pracuje w Akademii Muzycznej w Katowicach. Janusz Paszek jest jednym z założycieli SPSF, a od 2018 roku jest członkiem zarządu.

Szkolenia także prowadzili:
Członkowie SPSF: Sławomir Kołodziejczyk, Konrad Kucharski, Sebastian Grima, Jarosław Bednarski, Marcin Kaftanowicz. Do prowadzenia szkoleń zostali również zaproszeni: Marek Parzentny, Zbigniew Karaban, Jacek Guzowski, Łukasz Urbaniak, a z zagranicy Shinya Matsumoto i Jens Lentzer.

Informacje o planowanych szkoleniach są publikowane na stronie spsf.pl. Prowadzimy również listę mailingową, na którą można się zapisać za pośrednictwem e-maila sekretariat@spsf.pl.

Dotychczasowe szkolenia (od najnowszego):

2020 rok

 1. Regulacja mechanizmu, klawiatury oraz naprawy bieżące pianina: styczeń 2020, Kalisz (VI edycja, prowadzenie Krzysztof Początek, szkolenie dla uczniów, zorganizowane wspólnie z Technikum Budowy Fortepianów).
„Kurs kwalifikacyjny do zawodu korektora-stroiciela pianin i fortepianów” dla muzyków uczestniczących w programie reorientacji zawodowej Instytutu Muzyki i Tańca (opracowanie programu: Janusz Paszek)

 2019 rok

 1. Kurs kwalifikacyjny do zawodu korektora-stroiciela pianin i fortepianów: grudzień 2019, Warszawa (prowadzenie: Janusz Paszek, Krzysztof Początek, Ryszard Mariański, Marcin Kaftanowicz, szkolenie zorganizowane wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca).
 2. Regulacja mechanizmu i klawiatury, intonacja, profilowanie młotków: sierpień 2019, Ostrołęka (prowadzenie Ryszard Mariański, szkolenie zorganizowane wspólnie z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Ostrołęce).
 3. Szkoleniowy wyjazd studyjny do fabryki Blüthner: lipiec 2019, Lipsk (prowadzenie: Knut Blüthner, Niklas Enzenauer, szkolenie zorganizowanie wspólnie z firmą Blüthner Polska)
 4. Budowa, zasady działania i regulacja mechanizmu fortepianowego: kwiecień 2019 (prowadzenie Ryszard Mariański, szkolenie dla uczniów, zorganizowane wspólnie z Technikum Budowy Fortepianów).
 5. Regulacja mechanizmu, klawiatury oraz naprawy bieżące pianina: styczeń 2019 (V edycja, prowadzenie Krzysztof Początek, szkolenie dla uczniów, zorganizowane wspólnie z Technikum Budowy Fortepianów).

 2018 rok

 1. Budowa oraz konserwacja instrumentów hybrydowych: listopad 2018, Warszawa (II edycja, prowadzenie Shinya Matsumoto i Jens Lentzer, szkolenie zorganizowane wspólnie z Yamaha Music Europe).
 2. Seminarium „Oblicza współcześnie produkowanych fortepianów koncertowych i fortepianów dydaktycznych, na przykładzie bogatego instrumentarium w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi: wrzesień 2018 (prowadzenie prof. Cezary Sanecki i prof. Mariusz Drzewicki).
 3. Budowa i rodzaje organów: wrzesień 2018, Brzeski k/Zduńskiej Woli (prowadzenie Andrzej Sutowicz).
 4. Wymiana młotków i intonacja w fortepianach koncertowych: lipiec 2018, Gdańsk (VII edycja, prowadzenie Janusz Paszek i Marek Parzentny, szkolenie zorganizowane wspólnie z Akademią Muzyczną w Gdańsku).
 5. Regulacja mechanizmu, klawiatury oraz naprawy bieżące pianina: luty 2018 (IV edycja, prowadzenie Krzysztof Początek, szkolenie dla uczniów, zorganizowane wspólnie z Technikum Budowy Fortepianów).
 6. Rola, budowa i naprawa dźwięcznicy w pianinach i fortepianach: styczeń 2017, Kalisz (II edycja, prowadzenie Sławomir Kołodziejczyk).
Szkolenie „Rola, budowa i naprawa dźwięcznicy w pianinach i fortepianach” odbyło się dwukrotnie w 2017 i 2018. Prowadzenie Sławomir Kołodziejczyk

2017 rok

 1. Budowa oraz konserwacja instrumentów hybrydowych: październik 2017, Warszawa (I edycja, prowadzenie Shinya Matsumoto i Jens Lentzer, szkolenie zorganizowane wspólnie z Yamaha Music Europe).
 2. Regulacja mechanizmu i klawiatury, intonacja, profilowanie młotków: lipiec/sierpień 2017, Koszalin (VI edycja, prowadzenie Szymon Jasnowski, szkolenie zorganizowanie wspólnie z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie).
 3. Regulacja mechanizmu oraz intonacja w fortepianach: luty 2017, Kraków (V edycja, prowadzenie Szymon Jasnowski, szkolenie zorganizowane wspólnie z Akademią Muzyczną w Krakowie).
 4. Regulacja mechanizmu, klawiatury oraz naprawy bieżące pianina: styczeń 2017, Kalisz (III edycja, prowadzenie Krzysztof Początek, szkolenie dla uczniów zorganizowane wspólnie
  z Technikum Budowy Fortepianów).
 5. Rola, budowa i naprawa dźwięcznicy w pianinach i fortepianach: styczeń 2017, Kalisz (I edycja, prowadzenie Sławomir Kołodziejczyk).

 2016 rok

 1. Regulacja i intonacja ostateczna fortepianu Boston: październik 2016, Warszawa (prowadzenie Jarosław Bednarski i Szymon Jasnowski, szkolenie zorganizowane wspólnie z Riff Pianosalon).
 2. Remont mechanizmu pianinowego z wymianą młotków: listopad 2016 (prowadzenie Konrad Kucharski).
 3. Regulacja mechanizmu, klawiatury oraz naprawy bieżące pianina: styczeń 2016 (II edycja, prowadzenie Sebastian Grima i Krzysztof Początek, szkolenie dla uczniów, zorganizowane wspólnie z Technikum Budowy Fortepianów).
Szkolenie „Tłumik fortepianowy. Montaż nowego i naprawa z wymianą filcu” (2015) – prowadzenie Ryszard Mariański i Łukasz Urbaniak

 2015 rok

 1. Wymiana młotków w fortepianie Steinway wraz ze wstępną intonacją: grudzień 2015, Wrocław (prowadzenie Janusz Paszek, szkolenie zorganizowane wspólnie z Akademią Muzyczną we Wrocławiu).
 2. Tłumik pianinowy. Montaż i naprawa: wrzesień 2015, Warszawa (prowadzenie Konrad Kucharski).
 3. Regulacja mechanizmu oraz intonacja wstępna i ostateczna: czerwiec 2015, Warszawa (IV edycja, prowadzenie Szymon Jasnowski).
 4. Tłumik fortepianowy. Montaż nowego i naprawa z wymianą filcu: kwiecień 2015, Kalisz (prowadzenie Ryszard Mariański, Łukasz Urbaniak).
 5. Strojenie dawnych instrumentów i stabilność stroju: styczeń 2015, Warszawa (prowadzenie: Jacek Guzowski, Jarosław Bednarski, Szymon Jasnowski).
 6. Regulacja mechanizmu, klawiatury oraz naprawy bieżące pianina: styczeń 2015, Kalisz (I edycja, prowadzenie Sebastian Grima i Krzysztof Początek, szkolenie dla uczniów, zorganizowane wspólnie z Technikum Budowy Fortepianów).

2014 rok

 1. Zastosowanie politury w renowacji pianin i fortepianów: listopad 2014, Warszawa (prowadzenie Zbigniew Karaban).
 2. Regulacja fortepianowego mechanizmu repetycyjnego: czerwiec 2014, Warszawa (prowadzenie Ryszard Mariański).
 3. Ostateczna regulacja fortepianu przed koncertem oraz intonacja ostateczna: luty 2014, Warszawa (III edycja, prowadzenie: Szymon Jasnowski).

2013 rok

 1. Regulacja mechanizmu fortepianu: grudzień 2013, Warszawa (II edycja, prowadzenie: Szymon Jasnowski/Janusz Paszek).
 2. Przygotowanie fortepianu koncertowego: luty 2013, Warszawa (I edycja, prowadzenie: Szymon Jasnowski).

O ile nie wskazano inaczej, szkolenia odbywają się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Warszawie – siedzibie dydaktycznej Akademii Umiejętności SPSF im. Erwina Stütza.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top