210. rocznica urodzin Chopina

Aż 9 dni trwały ogólnopolskie obchody 210. rocznicy urodzin kompozytora. To wyjątkowo intensywny czas dla wszystkich stroicieli, przygotowujących instrumenty na koncerty.

Praprzyczyną tak długich obchodów jest trwający od lat spór o faktyczną datę urodzin Fryderyka Chopina. Rodzina kompozytora i on sam uznawali datę 1 marca 1810 roku jako datę narodzin. Jednak w metryce chrztu sporządzonym w kościele parafialnym w Brochowie widnieje data 22 lutego. Rozwiązaniem tych rozbieżności stały się trwające 9 dni obchody urodzin kompozytora.

fot. UM Warszawa. Na zdjęciu mural Fryderyka Chopina na budynku siedziby Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Tegoroczne obchody rocznicy urodzin kompozytora rozpoczęły się 22 lutego od festiwalu poetycko-muzycznego „Noc Chopina”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Smolna wraz z Instytutem Literatury i Wielkopolskim Centrum Chopinowskim „Antonin”. Chopin rozbrzmiewał m.in. na Dworcu Centralnym, w kościele Wizytek, Pałacu Staszica czy w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich.

Z kolei w warszawskim Nowym Świecie Muzyki odbył się XI Festiwal „Koncerty Urodzinowe Chopina”. Przez 8 dni trwał codzienny maraton koncertów i recitali fortepianowych na fortepianie koncertowym Blüthner. Instrument przygotowywał Andrzej Chabracki, członek SPSF.

fot. Andrzej Chabracki. Na zdjęciu autor zdjęcia przy fortepianie koncertowym Blüthner w Nowym Świecie Muzyki.

W oficjalnym dniu urodzin kompozytora Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zorganizował dwa koncerty urodzinowe. Tradycyjnie w samo południe z Żelazowej Woli rozbrzmiewała muzyka Chopina wykonana na instrumencie historycznym przez Tomasza Rittera, zwycięzcę I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018).

Wieczorem, 1 marca 2020 roku odbył się w Filharmonii Narodowej Nadzwyczajny Koncert Kameralny z okazji 210. roczny urodzin Fryderyka Chopina. Fortepian koncertowy Fazioli przygotował członek SPSF – Michał Twardy.

fot. Michał Twardy. Na zdjęciu fortepian koncertowy Fazioli w Filharmonii Narodowej.

Takich wydarzeń w całej Polsce było znacznie więcej. Do większości z nich zaangażowano naszych członków stowarzyszenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top