Aż 9 dni trwały ogólnopolskie obchody 210. rocznicy urodzin kompozytora. To wyjątkowo intensywny czas dla wszystkich stroicieli, przygotowujących instrumenty na koncerty.
Praprzyczyną tak długich obchodów jest trwający od lat spór o faktyczną datę urodzin Fryderyka Chopina. Rodzina kompozytora i on sam uznawali datę 1 marca 1810 roku jako datę narodzin. Jednak w metryce chrztu sporządzonym w kościele parafialnym w Brochowie widnieje data 22 lutego. Rozwiązaniem tych rozbieżności stały się trwające 9 dni obchody urodzin kompozytora.
Tegoroczne obchody rocznicy urodzin kompozytora rozpoczęły się 22 lutego od festiwalu poetycko-muzycznego „Noc Chopina”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Smolna wraz z Instytutem Literatury i Wielkopolskim Centrum Chopinowskim „Antonin”. Chopin rozbrzmiewał m.in. na Dworcu Centralnym, w kościele Wizytek, Pałacu Staszica czy w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich.
Z kolei w warszawskim Nowym Świecie Muzyki odbył się XI Festiwal „Koncerty Urodzinowe Chopina”. Przez 8 dni trwał codzienny maraton koncertów i recitali fortepianowych na fortepianie koncertowym Blüthner. Instrument przygotowywał Andrzej Chabracki, członek SPSF.
W oficjalnym dniu urodzin kompozytora Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zorganizował dwa koncerty urodzinowe. Tradycyjnie w samo południe z Żelazowej Woli rozbrzmiewała muzyka Chopina wykonana na instrumencie historycznym przez Tomasza Rittera, zwycięzcę I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018).
Wieczorem, 1 marca 2020 roku odbył się w Filharmonii Narodowej Nadzwyczajny Koncert Kameralny z okazji 210. roczny urodzin Fryderyka Chopina. Fortepian koncertowy Fazioli przygotował członek SPSF – Michał Twardy.
Takich wydarzeń w całej Polsce było znacznie więcej. Do większości z nich zaangażowano naszych członków stowarzyszenia.