Fortepian to pasja, która zmienia jakość życia

„Wojtek stroiciel – z pasją przez życie” to tytuł bogato ilustrowanej książki dla dzieci. Jej autorka – Sandra Dębska napisała ją o swoim tacie, Wojtku Kozłowskim – członku SPSF.

Sandra Dębska podczas premiery książki w Calisia One, 8 lutego 2020 roku/fot. Karolina Spławik Olek

Książka składa się z trzech części. W pierwszej poznajemy Wojtka, który wybrał Technikum Budowy Fortepianów jako miejsce nauki. Tam odkrył swoją pasję – poprzez praktyki zawodowe u Gustawa Arnolda Fibigera w fabryce fortepianów i pianin Calisia. Jego pasją stały się fortepiany. Niezależnie od ich stanu – Wojtek o te instrumenty dbał. Jak w drugiej części książeczki, gdy dostrzega stary fortepian, który chciano… wyrzucić. On postanawia go naprawić, dać mu drugie życie, bo fortepian poddany renowacji będzie znów pięknie grał.

Ilustracja Adama Łapko z książki „Wojtek stroiciel – z pasją przez życie”

W ostatniej rozdziale autorka opisuje pracę w zakładzie renowacyjnym. Co się dzieje z fortepianem, gdy trafi do zakładu Wojtka? Poznajemy akustyka, stolarza, lakiernika, korektora, menedżera, kierowcę. Każdy jest ważny w procesie renowacji. Wszyscy czuwają i z pasją – tak jak Wojtek – o instrument dbają.

Sandra Dębska napisała tę książkę z myślą o dzieciach. Skąd taki temat? – Miałam ogromną chęć napisania książeczki dla mojego synka. Takiej małej wskazówki, która pomoże Mu odnaleźć część siebie samego w tym niezwykle szybko pędzącym i chaotycznym świecie. Od kilku lat pracuję w cudownej rodzinnej firmie, zajmującej się renowacją fortepianów, stąd zdecydowałam, że taki właśnie będzie główny motyw bajeczki – przyznaje autorka.

Sandra Dębska oprowadza delegatów Europiano po firmie Piano Renovation/fot. Karolina Spławik Olek

Pracując w kaliskiej firmie Piano Renovation poznała proces renowacji pianin i fortepianów od podszewki. Stąd chciała przybliżyć świat instrumentów najmłodszym czytelnikom, proponując to w przyjemnej, rymowanej formie. Całości dopełniają piękne ilustracje, wykonane przez gliwickiego artystę Adama Łapko.

Choć tematem bajki są fortepiany i ich naprawa, to opowieść o nich ma zastosowanie uniwersalne – jest o szukaniu swojego miejsca w świecie, odkrywaniu i realizacji pasji oraz życiu pełną piersią. Jak przyznaje sama autorka – pasja w zupełności zmienia jakość życia na bardziej interesujące i pełne szczęścia.

Sandra Dębska jest filologiem angielskim z wykształcenia. Prywatnie marzycielką, cudowną mamą, ukochaną żoną, pasjonatką życia. Przez kilka miesięcy współpracowała ze Stowarzyszeniem Polskich Stroicieli Fortepianów jako koordynator ds. Piano Congress 2021 (światowej konwencji stroicieli, renowatorów i producentów fortepianów, która odbędzie się w maju 2021 roku).

Wojtek Kozłowski i Sandra Dębska podczas zjazdu delegatów Europiano w Kaliszu, 27 października 2018 roku/fot Karolina Spławik Olek

Wojciech Kozłowski, o którym jest ta książeczka, prowadzi od 1986 roku Piano Renovation. Jest to firma remontująca pianina i fortepiany, sprzedająca narzędzia, części i akcesoria do fortepianów i pianin oraz prowadząca sklep internetowy z częściami zamiennymi. W 2016 roku Wojciech Kozłowski odebrał nagrodę Mecenasa Kultury w sezonie 2015/2016, przyznaną przez Prezydenta Kalisza.

Podczas premiery książki w Calisia One/ fot. Karolina Spławik Olek

Premiera książki odbyła 8 lutego 2020 roku, w miejscu symbolicznym – na terenie dawnej fabryki pianin i fortepianów Calisia, a obecnie kompleksu biurowego Calisia One.

Książkę można zamówić tutaj. 

Więcej o książce na stronie sandradebska.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top