Krzysztof Penderecki nie żyje

W wieku 86 lat zmarł polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych po Chopinie i Szymanowskim polskich kompozytorów.

fot. Wojciech Grzędziński/Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Tworzył przez 60 lat. W tym czasie powstało ponad 150 zróżnicowanych utworów, pod względem obsady, rozmiarów, technik kompozytorskich, gatunków i form. Na jego dorobek składa się ponad 20 utworów kameralnych, 18 kompozycji solowych, 25 utworów koncertujących, 27 dzieł orkiestrowych, 8 symfonii,  21 pieśni i utworów chóralnych, 25 dzieł kantatowo-oratoryjnych i 4 opery. Dodatkowo powstało ponad 120 kompozycji do filmów animowanych, teatrów lalkowych, teatru dramatycznego, teatru telewizji, a także filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. „Egzorcysty” Williama Friedkina, „Lśnienia” Stanleya Kubricka, „Dzikości serca” Davida Lyncha, „Katynia” Andrzeja Wajdy czy „Wyspy tajemnic” Martina Scorsese.

Pięciokrotny laureat prestiżowych nagród Grammy (za lata 1987, 1998, 1998, 2000, 2016). W 2018 roku, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości powstał utwór Polonez, zamówiony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Fanfara dla Niepodległej, która zabrzmiała 11 listopada 2018 roku, w 11 prestiżowych salach koncertowych na świecie oraz na 11 estradach w Polsce. Tworzył utwory z okazji olimpiady w Monachium, 3000 lat Jerozolimy, 850 lat Moskwy. Lech Wałęsa zamówił u niego „Lacrimosę” – dla uczczenia śmierci stoczniowców zamordowanych przez komunistów – która potem rozrosła się do słynnego „Polskiego Requiem”.

fot. Bartek Barczyk/Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

W 2005 roku został kawalerem najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego. W 2012 roku wystąpił ze swoim koncertem podczas festiwalu… Open’er.

Od 1974 roku miejscem szczególnie bliskim sercu artysty stały się Lusławice, gdzie kupił dworek. Tam realizował przez lata pasję dendrologiczną. Obecnie na 27 ha znajduje się ponad 2 tys. gatunków drzew. W 2013 roku – również w Lusławicach powstało największe z jego marzeń – Europejskie Centrum Muzyki – międzynarodowy kampus dedykowany młodym artystom. W 2017 roku Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zorganizowało jubileuszowe X Walne Zebranie Członków.

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku w Krakowie. Miał 86 lat. Spocznie w Panteonie Narodowym.

fot. Bruno Fidrych/Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top