Maciej Wota w eliminacjach XVIII Konkursu Chopinowskiego

Członek Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów – pianista i jednocześnie stroiciel fortepianów został zakwalifikowany do eliminacji XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Maciej Wota jest jednym ze 164 zakwalifikowanych do eliminacji pianistów z całego świata, którzy będą ubiegać się o udział w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

fot. Wojciech Grzędziński

W tym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba chętnych – ponad 500 osób. Komisja Kwalifikacyjna po przesłuchaniu 250 godzin nagrań dopuściła najliczniejsze reprezentacje z Chin (43 osoby), Japonii (31 osób), Polski (18 osób) oraz Korei Południowej (16 osób) i po kilka osób z Francji, Włoch, Rosji i USA. Eliminacje pierwotnie były planowane w dniach 17-28 kwietnia. Obecnie odbędą się we wrześniu br.

fot. Wojciech Grzędziński

Maciej Wota choć członkiem SPSF jest od niedawna, z fortepianami ma styczność od wielu lat. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego, a także studiów magisterskich w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego.

Obecnie w macierzystej uczelni pełni funkcję asystenta w Katedrze Fortepianu. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in. II nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. G. Ferenczego w Budapeszcie, V nagrody oraz Nagrody Chopinowskiej na IX Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny in memoriam” w Bydgoszczy. Wystąpił z recitalami fortepianowymi na znaczących wydarzeniach muzycznych w Polsce i Europie, m.in. w Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Włoszech, a także w Australii i Stanach Zjednoczonych.

Maciej Wota ukończył Podyplomowe Studia Strojenia i Regulacji Fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina. Wykonywał prace serwisowe instrumentów z grupy Steinway & Sons (Akademia Muzyczna w Łodzi, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju).

Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny etap w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top