Światowy Dzień Fortepianu

Tegoroczne święto fortepianu – przypadające 28 marca – po raz pierwszy jest organizowane w internecie.

W tym roku, w ramach Piano Day planowanych było ponad 100 wydarzeń na całym świecie. Pandemia koronawirusa ograniczyła możliwość bezpośredniego obcowania z muzyką, ale święto przeniosło się do internetu. W arte.tv można posłuchać koncertu z Théâtre du Châtelet w Paryżu, na dwóch platformach streamingowych dostępne są playlisty Piano Day (Official Piano Day Playlist on SpotifyPiano Day Playlist 2020 on Soundcloud).

Ciekawą propozycją jest również inicjatywa wytwórni Deutsche Grammophon, która od ponad 120 lat wydaje m.in. płyty z muzyką klasyczną (m.in. Krystiana Zimermana, Piotra Beczały, Rafała Blechacza, Jana Lisieckiego). Deutsche Grammophon 28 marca o godz. 15.00 wyemituje krótkie koncerty (20-30 minutowe), które pianiści nagrali swoimi… smartfonami. Obok Jana Lisieckiego swoje minikoncerty nagrali też Maria João Pires, Rudolf Buchbinder, Evgeny Kissin, Víkingur Ólafsson, Joep Beving, Simon Ghraichy, Kit Armstrong czy Daniil Trifonov. Nagrań będzie można posłuchać na YouTubie i Facebooku Deutsche Grammphon.

https://www.youtube.com/watch?v=GDQZiLx6CzE&t=12567s&fbclid=IwAR20YHUW55YYONaCDiY4BXWkI0akVHqlQuVKN7gXDbNqoDcMM9ImUzIaVFA

Piano Day (tak brzmi oryginalna nazwa) jest ogólnoświatowym świętem gry na fortepianie. Przypada zawsze 88 dnia roku (tyle ile klawiszy jest w fortepianie). Obchody święta fortepianu rozpoczęły się od zbudowania w 2015 roku najwyższego na świecie fortepianu – Klavins M450 – zaprojektowanego przez niemieckiego konstruktora fortepianów Davida Klavinsa.

Tradycyjne fortepiany koncertowe są budowane poziomo. Klans postanowił zbudować pionowy instrument – ważący prawie tonę i stojący na wysokości 4,5 m. Konstruktor podkreśla, że w tym projekcie nie chodziło o bicie rekordów, ale dotarcie do dotychczas nieosiągniętych jeszcze fizycznych granic instrumentu i brzmienia fortepianu. Z tej celebracji fortepianu jako instrumentu zrodził się pomysł Piano Day.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top