Konkursy Chopinowskie online

Tegoroczny, 61. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich przeniesiony został do Internetu. Recitali najznakomitszych polskich pianistów można posłuchać będzie online.

Po raz pierwszy w historii – względu na epidemię koronowirusa – Koncerty Chopinowskie nie odbędą się przed Pomnikiem Chopina. Najznakomitsi polscy pianiści wystąpią dla słuchaczy online. Recitale, których można posłuchać na stronie internetowej Muzeum, są rejestrowane w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Starannie dobrany repertuar, piękne stanisławowskie wnętrza i ich niepowtarzalna akustyka będą dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń.

Program 61. sezonu Koncertów Chopinowskich zakłada 8 koncertów:

17 maja – Karol Radziwonowicz

24 maja – Aleksandra Świgut

31 maja – Bronisława Kawalla

  • 7 czerwca – Piotr Pawlak
  • 14 czerwca – Joanna Ławrynowicz
  • 21 czerwca – Jacek Kortus
  • 28 czerwca – Julia Kociuban
  • 5 lipca – Maria Gabryś-Heyke

Premiera każdego recitalu co niedzielę, o godz. 12.00.

Historia Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich
Koncerty Chopinowskie, które we współpracy z Łazienkami Królewskimi organizuje Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, są jedną z najstarszych imprez muzycznych stolicy i jej kulturalną wizytówką. Po raz pierwszy recitale pod Pomnikiem Chopina zorganizowano w 1959 r., wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika wybitnego polskiego kompozytora. Na przestrzeni lat koncerty w Łazienkach podlegały różnym modyfikacjom. Ostatecznie przyjęto formułę klasycznych recitali odbywających się w każdą niedzielę od połowy maja do końca września. Wybór ten podyktowany był ogromnym zainteresowaniem koncertami w Łazienkach. Na tę popularność wpływał również dobór artystów, którzy występy pod Pomnikiem Chopina poczytywali sobie jako zaszczyt, nie zważając na pewne niedogodności, związane np. z pogodą. Słynna jest historia występu Haliny Czerny-Stefańskiej, która dokończyła swój recital, mimo że w dłoń użądliła ją osa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top