NIFC wyróżnia stroicieli

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina jest pierwszą instytucją w Polsce, która jako standard wprowadza zasadę podawania z imienia i nazwiska stroiciela przygotowującego fortepian na koncertach, festiwalach czy przeglądach organizowanych przez NIFC.

To z pozoru oczywista zasada. Dla wielu zaskakujący jest fakt, że dotychczas tak nie było. W praktyce niestosowana przez miażdżącą większość instytucji w Polsce. Stroiciel jest dla nich anonimowym twórcą dźwięku. Co innego w przypadku pozostałych zawodów, także z tzw. zaplecza koncertowego – dźwiękowców, oświetleniowców, wózkarzy czy montażystów. Miejsce na ich nazwiska zawsze się znajdzie. 10 marca wystąpiliśmy do Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z prośbą o wprowadzenie takiej zasady i dla stroicieli.

W drugiej połowie maja otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź. Dzięki deklaracji dr Artura Szklenera, dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina możemy to zmienić, podając NIFC jako dobry przykład, godny do naśladowania.

W najbliższych tygodniach roześlemy do ważniejszych instytucji kultury w Polsce listy podobnej treści wraz z odpowiedzią z NIFC. Listę tę będziemy publikować na stronie internetowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top