SPSF gotowe do zorganizowania Piano Congress

Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów ze względu na ogólnoświatową pandemię COVID-19 wystąpiło do Europiano i IAPBT o przesunięcie na 2022 rok organizacji Piano Congress 2021, jednocześnie podkreślając, że po 20 miesiącachorganizacji kongresu jesteśmy gotowi do jego organizacji.

English version

Zjazd delegatów w Kaliszu
W maju 2018 roku podczas kongresu Europiano we Włoszech zgłosiliśmy akces zorganizowania kolejnego kongresu Europiano. W październiku 2018 roku zorganizowaliśmy trzydniowe spotkanie delegatów w Polsce. Było to po raz pierwszy w historii Europiano tak duże spotkanie. Do Kalisza przyjechało prawie 60 osób z większości europejskich organizacji, zrzeszonych w Europiano. Patronat honorowy nad obradami objął prezydent Kalisza, który w sali recepcyjnej ratusza powitał delegatów. Zorganizowaliśmy wizytę w kilku zakładach renowacyjnych oraz uroczystą kolację z udziałem większości firm renowacyjnych. Delegaci uznali kaliskie spotkanie za sukces organizacyjny. Dlatego zdecydowali się powierzyć organizację Piano Congress 2021 SPSF. Za zjazdem Europiano i Konwencją IAPBT w Warszawie głosowało 100 proc. delegatów.

Przygotowania do Kongresu
Po spotkaniu w Kaliszu przystąpiliśmy niemal natychmiast do prac. Zaproponowaliśmy tematykę Kongresu (Fortepian wczoraj, dziś i jutro z naciskiem na producentów europejskich). Opracowaliśmy logo i nazwę wydarzenia – PianoCongress 2021. Znaleźliśmy hotel jednokondygnacyjny wg kryteriów wskazanych przez Europiano (wybrano Double Tree by Hilton), który może pomieścić od 250 do nawet 700 osób, a na sali konferencyjnej ponad 1000 osób. W 2019 roku polska delegacja uczestniczyła w spotkaniach Europiano w kwietniu (Frankfurt/Niemcy), lipcu (Ludwigsburg/Niemcy) i listopadzie (Segovia/Hiszpania) oraz Konwencji IAPBT (Hamamatsu/Japonia). Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Europiano, z którymi konsultujemy temat, program, wybór prelegentów oraz miejsce kongresu. Zarząd Europiano podczas wizyty w Warszawie w styczniu br. zaakceptował budżet kongresu i cenę uczestnictwa. W maju 2019 roku uruchomiliśmy stronę internetową, konto w serwisie społecznościowym facebook, a w październiku 2019 roku stworzyliśmy biuro kongresu. Zatrudniliśmy osobę, która zajmuje się organizacją kongresu.

Partnerzy Kongresu
SPSF podpisał umowę z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina (organizator Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina). NIFC obejmie merytoryczną opiekę nad pierwszą częścią Piano Congress 2021 w zakresie instrumentów historycznych. Będą to trzy wydarzenia: historia fortepianu, rekonstrukcja instrumentów historycznych, kopiowanie instrumentów historycznych. NIFC ponadto na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizuje uroczysty koncert na otwarcie Piano Congress. Odbędą się również warsztaty w zakresie przygotowania fortepianu historycznego do koncertu prowadzone przez Paula McNulty`ego. W trakcie są zaawansowane rozmowy w zakresie pozyskania kolejnych partnerów instytucjonalnych i patronatów honorowych ze strony władz.

COVID-19
W marcu 2020 roku epidemia koronawirusa zrujnowała nasze pierwotne plany. Prezydent Europiano zasugerował skrócenie PianoCongress 2021 z 4 do 3 dni, ograniczenia programu, dzięki czemu udałoby się obniżyć koszt uczestnictwa w kongresie. Z każdym tygodniem coraz więcej wiemy o skutkach epidemii w poszczególnych krajach i perspektywach jej pokonania. Mimo rewizji programu Kongresu, jak i ceny uczestnictwa uczestnicy i wystawcy zawiesili jakiekolwiek decyzje związane z PianoCongress 2021. Nie ma dla kogo organizować PianoCongress w przyszłym roku.

W 2021 roku będziemy w środku II fali epidemii koronawirusa i może zaistnieć taka sytuacja, że w maju 2021 roku nikt nie będzie mógł przyjechać do Europy. Niezależnie od miejsca, w którym miałby się odbyć Piano Congress. Dlatego kierując się bezpieczeństwem uczestników, ich życiem i zdrowiem nie można kongresu zorganizować w 2021 roku.

Dlatego na spotkaniu w lipcu br. w Warszawie z przedstawicielem Europiano i IAPBT wystąpiliśmy z wnioskiem o przesunięcie o rok organizacji Piano Congress 2021. Przesuwane są różne wydarzenia na całym świecie nie tylko z 2020 roku, ale również z 2021 roku. Nasz wniosek pokrywa się z ogólnoświatową tendencją.

Przygotowania do Piano Congress 2022
Po 20 miesiącach organizacji kongresu i zaangażowaniem dużych kosztów związanych z przygotowaniem kongresu zarezerwowaliśmy wstępnie hotel 3-5 czerwca 2022 roku. Prowadzimy również rozmowy z NIFC o przesunięciu wydarzeń o rok.

Czekamy na przyjęcie naszej propozycji przesunięcia na 2022 roku organizacji Piano Congress przez uprawnione do podejmowania takich decyzji władze Europiano i IAPBT, czyli zjazd delegatów reprezentujący wszystkie organizacje członkowskie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top