Branżowe Centrum Umiejętności stroicieli i renowatorów fortepianów

Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów zacieśnia współpracę z Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. Wspólnie planują wystąpić do Ministerstwa Edukacji i Nauki o dofinansowanie na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności stroicieli i renowatorów fortepianów.

23 lipca br. odbyło się w Kaliszu w tej sprawie spotkanie z władzami miasta. W spotkaniu uczestniczył wiceprezydent Kalisza, Grzegorz Kulawinek, przedstawiciele kaliskiego ratusza, dyrektor TBF oraz prezes SPSF. Rozmawiano o koncepcji Branżowych Centrum Umiejętności (BCU), których ma powstać 120 w całej Polsce. W Kaliszu może powstać jedno z takich centrów – z racji lokalizacji Technikum Budowy Fortepianów.

Branżowe Centra Umiejętności zakładają kształcenie, szkolenie oraz egzaminowanie uczniów, studentów oraz osoby dorosłe w kierunku zawodu stroiciela i renowatora fortepianów. Powstanie takiego centrum jest szansą na podnoszenie kwalifikacji dla osób pracujących w zawodzie, szkolenia branżowe dla nauczycieli szkół muzycznych, egzaminowanie na uprawnienie do pracy w zawodzie. W kaliskim BCU mogłoby powstać m.in. 8-10 pomieszczeń warsztatowych do praktycznej nauki zawodu, sala koncertowa, przestrzeń magazynowa. BCU będzie sfinansowane z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt zakłada powstanie pierwszych centrów już w 2023 roku.

Na zdjęciu m.in. Janusz Matuszewski, dyrektor TBF nr 2 i Andrzej Chabracki, prezes SPSF

Do udziału w tym projekcie Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów oraz Technikum Budowy Fortepianów zaprosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wkrótce z władzami miasta zostanie wybrana lokalizacja, gdzie takie centrum mogłoby powstać w Kaliszu. W przypadku otrzymania dofinansowania Branżowe Centrum Umiejętności powinno powstać do końca 2024 roku.

Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów prowadzi działalność edukacyjną. Od 2013 roku działa przy stowarzyszeniu Akademia Umiejętności, która organizuje specjalistyczne kursy zawodowe dla dorosłych. SPSF w 2014 roku podpisał z Technikum Budowy Fortepianów porozumienie o współpracy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top