W Kaliszu odsłonięto mural Fibigerów

Mural upamiętniający rodzinę Fibigerów został odsłonięty w Kaliszu. Stowarzyszenie podczas uroczystości 10 sierpnia reprezentował Ryszard Mariański, wiceprezes SPSF.

Grafika o powierzchni 130 m2 powstała na ścianie hali sportowej „Olimpia”, obok Technikum Budowy Fortepianów, przy skwerze Gustawa Arnolda Fibigera. Jej autorem jest Marcin Czaja z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który wygrał w konkursie na projekt muralu, ogłoszonym przez kaliski Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”.

Jury konkursu wybierając tę pracę napisało w uzasadnieniu, że nawiązuje do tradycji i historii fabryki oraz rodziny Fibigerów, a także muzyki, jako środka wyrazu artystycznego, mającego ogromny wpływ na inne dziedziny sztuki. Posiada wysokie walory artystyczne. W ciekawy, geometryczny i syntetyczny sposób emanuje radosną energią, jaką niesie muzyka. Projekt jest uniwersalny i bardzo dobrze wpisze się w przestrzeń zaproponowaną w regulaminie konkursu. Jury doceniło także świadomość artystyczną twórcy.

fot. Kalisz.pl

Patrząc na ten mural myślę, że jest to wizualizacja pasji, która trwała dzięki rodzinie Fibigerów i zaowocowała powstaniem Technikum Budowy Fortepianów oraz zaowocowała powstaniem Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów – powiedział podczas uroczystości odsłonięcia muralu Ryszard Mariański, wiceprezes SPSF.

Ryszard Mariański podczas uroczystości odsłonięcia muralu

Mural powstał w ramach kaliskiego Roku Rodziny Fibigerów. Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów jest członkiem Komitetu Obchodów Rok Rodziny Fibigerów.

fot. Kalisz.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top