Nowy zarząd SPSF: stawiamy na edukację

Podczas Walnego Zebrania w Warszawie członkowie Stowarzyszenia wybrali nowe władze SPSF. Prezesem po raz drugi został Andrzej Chabracki, który otrzymał 100 proc. poparcie.

– Gdy 31 marca 2018 roku wybraliście mnie na prezesa Stowarzyszenia, nie przypuszczałem że to będzie tak ciekawa i zarazem tak trudna kadencja władz Stowarzyszenia w historii – powiedział w swoim wystąpieniu Andrzej Chabracki. – Ponad 3 lata temu wspólnie zdecydowaliśmy o reformie stowarzyszenia, która miała umożliwić jego dalszy rozwój. Stworzyliśmy biuro SPSF, otworzyliśmy się na świat. Daliśmy nowy impuls – dodał.

Piano Congress już za rok

Najważniejszym wydarzeniem mijającej kadencji było prawo zorganizowania po raz pierwszy w Polsce Piano Congress (kongresu Europiano i konwencji IAPBT). Jest to światowe spotkanie stroicieli, producentów, renowatorów fortepianów i pianin. Wydarzenie to odbędzie się w Warszawie, w terminie 2-4 września 2022 roku.

– Wielokrotnie zastanawiałem się co dalej z SPSF po Piano Congress – mówił w swoim wystąpieniu prezes Stowarzyszenia. – Instynktownie czułem, że SPSF powinno bardziej postawić na edukację. Wiedziałem, że będziemy w innym miejscu rozwoju – inaczej będziemy odbierani, inne możliwości przed nami się otworzą, trzy lata temu dla nas niedostępne. Życie przyniosło samo odpowiedź na to – stwierdził Andrzej Chabracki.

Branżowe Centrum Umiejętności

W lipcu br. Ministerstwo Edukacji i Nauki zwróciło się do SPSF i TBF z wnioskiem o stworzenie w Kaliszu Branżowego Centrum Umiejętności, które zostanie sfinansowane ze środków unijnych. Centrum miałoby powstać do 2025 roku, a jego zadaniem miałoby być kształcenie uczniów i dorosłych w kierunku strojenia i renowacji fortepianów. Ministerstwo na powstanie centrum ma przeznaczyć ok. 12 mln zł (2,6 mln euro).

– To szansa na stworzenie placówki edukacyjnej na najwyższym europejskim poziomie i to jest najważniejsze wyzwanie nowego zarządu – podsumował Andrzej Chabracki, prezes SPSF VI kadencji.

Od lewej: Przemysław Chabracki (skarbnik), Andrzej Chabracki (prezes), Janusz Paszek (dyrektor Akademii Umiejętności), Ryszard Mariański (członek zarządu), Wojciech Kozłowski (wiceprezes)

Silna, kaliska reprezentacja

Do zarządu nowy prezes zaprosił jako wiceprezesa Wojciecha Kozłowskiego (właściciela kaliskiej firmy Piano Renovation). Z Kalisza do zarządu wszedł również Ryszard Mariański (Piano Studio). Dla Przemysława Chabrackiego to trzecia kadencja we władzach SPSF. Ponownie został wybrany na skarbnika organizacji. Janusz Paszek nadal będzie członkiem zarządu i dyrektorem Akademii Umiejętności.

Nowy zarząd zamierza również kontynuować działania zmierzające do podniesienia prestiżu zawodu stroiciela.

XIV Walne Zebranie Członków odbyło się w Warszawie, 18 września 2021 roku.

Scroll to Top