Premiera książki Elwiry Fibiger „Fortepian moja miłość”

Po 6 latach ukazuje się druga książka Elwiry Fibiger. Jej premiera odbędzie się 22 października w kaliskim Akceleratorze Kultury.

W Kaliszu trwa Rok Rodziny Fibigerów – założycieli fabryki fortepianów. Z tej okazji, Elwira Fibiger, córka Gustawa Arnolda Fibigera III, ostatniego właściciela słynnej Fabryki Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger” napisała książkę o fortepianach. Jej premiera odbędzie się w najbliższy piątek, 22 października, o godz. 18.00 w Akcelatorze Kultury. Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów jest partnerem wydania książki.

Elwira Fibiger w przedmowie książki napisała tak:

Błyszczał w salonach i na wspaniałych statkach pasażerskich jak „Chrobry”, gościł na wielkich wystawach – choćby na tej światowej w Nowym Jorku, z której już nie wrócił. Zdobywał prestiżowe nagrody, doceniali go wielcy artyści, a wśród nich Józef Wieniawski, Jan Kiepura, Artur Rubinstein, Henryk Melcer-Szczawińśki, Stanisław Leopold Szpinalski. Czy gdyby nie okrutne lata wojny i komunizmu, dzisiaj marka „Arnold Fibiger” mogłaby konkurować ze Steinway & Sons”?

Fortepian moja miłość to nie tylko ciepła opowieść o twórcy znakomitego instrumentu „Arnold Fibiger” (późniejsza „Calisia”), ale także historia burzliwych losów rodziny i fabryki, która dzisiaj istnieje jedynie w ludzkich wspomnieniach, tych o wspaniałych kobietach, mężczyznach, miłości i wielkich ludziach fortepianu.

Elwira Fibiger to artystka, projektantka, kobieta wielu pasji. Od związana ze światem muzyki i kultury, angażująca się w pomoc pianistom. Miłością jej życia jest jazz i fortepian. Prawnuczka Gustawa Arnolda Fibigera I – założyciela fabryki fortepianów Arnold Fibiger w Kaliszu i twórcy przemysłu muzycznego w Kaliszu. Członek Zarządu Stowarzyszenia Przemysłowców Polskich i Pierwszy Honorowy Członek Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów, Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza.

To druga książka Elwiry Fibiger. Poprzednia ukazała się w 2015 roku. „Dusza zaklęta w fortepianie” to wspomnienia, przeżycia i refleksje, barwnie opowiedziane o rodzie Fibigerów, który mając niemieckie korzenie, przez dziesięciolecia wrósł w Polskę, a za swój wybór zapłacił wielekroć cenę najwyższą.

Najnowsza książka Elwiry Fibiger „Fortepian moja miłość” powstała dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Sportu.

Scroll to Top