Leonardo da Vinci. Historia pewnego instrumentu

Pod tym tytułem ukazała się książka Sławomira Zubrzyckiego, członka honorowego SPSF, który zbudował violę organistę – fortepian smyczkowy wg projektu Leonardo da Vinci.

Czy jest możliwe, aby jakikolwiek pomysł Leonarda da Vinci został przemilczany i nie znalazł kontynuacji w historii? Przykład violi organista ­potwierdza, że jeszcze nie wszystko, co jest związane z Leonardem zostało ­odkryte, docenione i należycie zrozumiane. Toskański geniusz wspaniałomyślnie pozostawił nam możliwość ciągłego odkrywania jego licznych tajemnic.
Zapraszamy do odkrycia książki Sławomira i Magdaleny Zubrzyckich, którzy przybliżają postać Leonarda da Vinci jako wynalazcy violi organista. Zubrzycki na podstawie prac Leonarda, oglądając dawne rysunki, instrumenty znajdujące się w muzeach sam zrekonstruował po 500 latach ten ciekawy, niecodzienny instrument. O renesansowym pomyśle, o konstrukcji, o  twórcach; w tym również twórcach polskich i wreszcie o wskrzeszeniu violi organista – o tym jest ta książka.
Dodatkowym walorem jest płyta DVD zawierająca film dokumentalny wyprodukowany przez autora pt. „Damy Leonarda da Vinci”.

„Rezultat jest spektakularny. Zbudowana przez Zubrzyckiego viola organista, pełna gracji, pomalowana z zewnątrz na żywy niebieski kolor, a w środku czerwona, łączy w sobie polifoniczne możliwości instrumentu klawiszowego – pozwalające na jednoczesne odgrywanie wielu melodii z wrażliwością i emocjonalnością smyczków. (…) Jej złożone dźwięki przywołują na myśl blask malowideł Leonarda – muzyczne sfumato o miękkich krawędziach i wyraźnych tonach.”

Claudia Kalb, National Geographic, 2019

Viola organista a SPSF
Członkowie SPSF po raz pierwszy zetknęli się z instrumentem w 2017 roku, z okazji 10. rocznicy powstania SPSF. Wówczas w Krakowie w salonie Piano Centrum Sławomir Zubrzycki wystąpił ze specjalnym koncertem dla uczestników Walnego. Ponownie drogi SPSF i viola organisty przecięły się 27 października 2018 roku podczas koncertu w Filharmonii Kaliskiej. To wydarzenie było związane ze Zjazdem Delegatów Europiano w Kaliszu. Kolejną okazją do posłuchania violi organisty będzie Piano Congress organizowany przez SPSF. Wydarzenie odbędzie się w terminie 2-4 września 2022 roku.

Występ Sławomira Zubrzyckiego z okazji 10 lat SPSF w 2017 roku w Krakowie

O autorach
Sławomir Zubrzycki – pianista, klawiolinista, kompozytor oraz konstruktor instrumentów urodzony w ­Krakowie i przez większość swojego życia związany z tym miastem. Absolwent krakowskiej ­Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego, stypendysta fundacji „Fulbrighta” w The Boston Conservatory w klasie prof. Janice Weber. Uczył się również u Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza, Michaela Lewina i Jerome Lowenthala oraz u klawesynisty Johanna Sonnleitnera. Laureat Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
W 2009 Zubrzycki natrafił na ślad osobliwego instrumentu klawiszowo-smyczkowego, prawie zupełnie nieznanego i zapomnianego, który zaprojektował Leonardo da Vinci. Zaintrygowany faktami z przeszłości zbudował w latach 2009−2012 własną wersję konstrukcji Leonarda. W latach 2014−2020 Zubrzycki około 90 razy wystąpił z recitalami na violi organista w 19 krajach Europy oraz w Turcji. Członek honorowy SPSF.

Magdalena Zubrzycka – wiolonczelistka, muzyk Filharmonii Krakowskiej, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracowała w orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Operze ­Krakowskiej oraz Longwood Symphony Orchestra w Bostonie, usa. Występowała jako kameralistka na licznych festiwalach w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie wiele wykonań i prawykonań utworów współczesnych kompozytorów. Brała udział w licznych nagraniach utworów symfonicznych i kameralnych, a także muzyki teatralnej i filmowej. Jej pasją jest filozofia klasyczna oraz związki filozofii i muzyki. Przez 6 lat była słuchaczką Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii w Krakowie. Jest członkiem redakcji portalu „Szkoła Teologii”, dla którego napisała kilkadziesiąt artykułów. Napisała też esej zatytułowany „Muzyka jako boski język w myśli Hansa Ursa von Balthasara” do książki programowej festiwalu „Musica Divina”.

Leonardo da Vinci. Historia pewnego instrumentu
Autorzy: Sławomir Zubrzycki, Magdalena Zubrzycka
wydawnictwo: Astraia, rok wydania: 2021
oprawa twarda, książka z filmem DVD
format: 155×235, ISBN: 978-83-65686-48-0

Książka jest dostępna jest na stronie wydawcy: https://astraia.pl/produkt/leonardo-da-vinci-historia-pewnego-instrumentu/#1634754807121-01e4d43f-b695

Scroll to Top