Szkolenie: budowa i renowacja klawiatur

Akademia Umiejętności SPSF im. Erwina Stutza zaprasza na szkolenie z budowy oraz renowacji klawiatur. Na przykładzie budowy dwóch nowych klawiatur do organów oraz remontu klawiatury do fisharmonii zostaną omówione zasady związane z samodzielną budową oraz remontem klawiatur. Szkolenie odbędzie się w terminie 8-10 kwietnia 2022 roku.

Program szkolenia:

Budowa klawiatury:
1. Jak zbudowane są klawiatury, materiały, usłojenie drewna
2. Z czego wynika rozstaw
3. Normy dotyczące klawiatur
4. Programy cad/cam w projektowaniu i wycinaniu klawiatur
5. Sposoby wykonania garnierunku i jego rodzaje
6. Pasowanie nowych klawiszy na ramie klawiaturowej
7. Przyklejanie nowych nakładek z kości i hebanu

Renowacja klawiatur:
1. Oczyszczenie klawiszy
2. Czyszczenie, polerowanie lub wymiana sztyftów w ramie klawiaturowej
3. Wymiana kaszmiru w prowadzeniach sztyftów
4. Prasowanie kaszmiru, ustawienie luzów
5. Ustalenie wysokości linii białych klawiszy
6. Ustalenie i ustawienie głębokości gry

Informacje organizacyjne:
Termin szkolenia: 8-10 kwietnia 2022 roku
Miejsce szkolenia: Brzeski k/Sędziejowic (woj. łódzkie)
Nocleg: we własnym zakresie
Wyżywienie: we własnym zakresie
Czas szkolenia: 30 godzin liczonych w systemie akademickim

Klawiatura wykonana przez Andrzeja Sutowicza

Prowadzący:
Andrzej Sutowicz – od 7 roku życia uczęszczał do Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli gdzie grał na skrzypcach. W 1991 roku ukończył Technikum Budowy Fortepianów im. Arnolda Fibigera w Kaliszu.
Następnie podjął pracę w firmie „Pracownia organów Szczerbaniak”. W roku 2002 zdobył tytuł mistrzowski w zawodzie Organmistrz. W 2003 roku odbył praktyki w firmie „Sauer orgelbau”. Brał udział w pracach komisji nadzorującej i odbierającej prace przy organach w Filharmonii Łódzkiej. Był ekspertem w pierwszej i drugiej edycji tworzenia informacji o zawodzie Organomistrz dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Od 2008 roku posiada własną firmę zajmującą się remontami zabytkowych organów oraz budową nowych. Zajmuje się strojeniem oraz korektą pianin i fortepianów. Opiekuje się organami między innymi Akademii Muzycznej w Łodzi, Filharmonii Łódzkiej, Archikatedrze Łódzkiej, Szkół Muzycznych w Łodzi, Pabianicach i Lutomiersku.
Zaprojektował i zbudował organy dla Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 2014 roku jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów. Prowadzi liczne prelekcje na temat organów prezentując przezroczysty model organów zbudowany specjalnie do celów edukacyjnych.
Wykonał w swojej karierze kilkanaście nowych klawiatur do organów oraz kilka do fortepianów zabytkowych. Klawiatury robione są na zamówienie z różnym wykończeniem typu, heban, kość naturalna, tworzywo sztuczne. I różne ich kombinacje łącznie z frezowanymi ozdobnymi frontami. Wykonał kilkadziesiąt renowacji zabytkowych klawiatur organowych jak i fortepianowych.
Nazwa strony: www.organmistrz.com

Klawiatura przed renowacją
Klawiatura po renowacji

Koszt:
Przy zgłoszeniach i płatnościach do 1 kwietnia 2022 roku: 800 zł – członkowie SPSF, uczniowie TBF w wieku minimum 18 lat oraz absolwenci TBF z ostatnich pięciu lat, 1500 zł – pozostałe osoby.
Przy zgłoszeniach i płatnościach po 1 kwietnia 2022 roku: 1000 zł – członkowie SPSF, uczniowie TBF w wieku minimum 18 lat oraz absolwenci TBF z ostatnich pięciu lat, 1800 zł – pozostałe osoby.
Koszt obejmuje udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, certyfikat. Dojazd, nocleg i wyżywienie we własnym zakresie.

Zgłoszenia:
Formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj https://forms.gle/nYc6oL16LFrdYp1dA
Zgłoszenia przyjmujemy do wyczerpania miejsc. Wpłaty należy dokonywać niezwłocznie od zgłoszenia na szkolenie, na konto bankowe: Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów 65 1440 1387 0000 0000 0839 8593. 
Rezerwacja miejsc następuje po dokonaniu wpłaty. Liczba miejsc na szkoleniu ograniczona!
Stowarzyszenie pobiera opłatę administracyjną w wysokości 10 proc. wartości kursu w przypadku rezygnacji z warsztatów do 14 dni przed ich rozpoczęciem, gdy jest to krótszy termin opłata wynosi 25 proc. wartości kursu.
Rezygnacja na 5 dni i w krótszym terminie, przed szkoleniem jest równoznaczna ze zgodą na pobranie opłaty w wysokości 100 proc. wartości szkolenia. Wysłanie zgłoszenia jest jednoczesną akceptacją tych zasad i podstawą do wystawienia rachunku. 
Osoby zainteresowane wystawieniem faktury proszone są o przesłanie danych niezbędnych do jej wystawienia.

Scroll to Top