Rok Fibigerów zakończony koncertem na fortepianie Fibigera

– Tylko w Kaliszu Rok Fibigerów mógł trwać 26 miesięcy – tak podsumował ten szczególny czas Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

W 2020 roku przypadała 105. rocznica śmierci Gustawa Arnolda Fibigera I, założyciela firmy rodzinnej pod nazwą Fabryka Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger” w Kaliszu, prekursora przemysłu muzycznego w Polsce. Ta rocznica była przyczyną wyboru 2020 roku jako daty obchodów w Kaliszu Roku Rodziny Fibigerów.

Pandemia koronawirusa popsuła pierwotny plan obchodów. Rok Fibigerów zamiast 12 trwał aż 26 miesięcy. Jednak przez ten czas kaliszanie mieli okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach, nie tylko tych muzycznych, a o Fibigerach mówiło się w mieście dłużej.

Oficjalną inaugurację, zaplanowaną na 12 marca 2020 roku przesunięto na 5 września tego samego roku. Wówczas odbył się koncert Zbigniewa Raubo, który zagrał na fortepianie Arnolda Fibigera w kaliskim teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego.

18 września 2020 r. odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta Kalisza, podczas której przyznano Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza, ś.p. Gustawowi Arnoldowi Fibigerowi III – właścicielowi i dyrektorowi kaliskiej fabryki fortepianów, konstruktorowi pianin i fortepianów, założycielowi Technikum Budowy Fortepianów.

W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu została zaprezentowana wystawa o losach rodziny kaliskich fortepianmistrzów. Drugą wystawę – „Śladami Fibigerów” można było obejrzeć w kaliskim Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza. Ukazała się książka Elwiry Fibiger „Fortepian – moja miłość”, a premiera książki została połączona z koncertem na drugim wyremontowanym w ostatnim czasie w Kaliszu fortepianie koncertowym Arnold Fibiger.

Książkę wydało również Archiwum Państwowe w Kaliszu „Fibigerowie. Twórcy kaliskich fabryk fortepianów i pianin (1878-2016)”, a także film promujący wydawnictwo. Ukazała się również kolejna publikacja z serii „Kaliszanie”. Tym razem pt. „Fibigerowie. Rodzina kaliskich fortepianmistrzów”, wydana przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Przy Technikum Budowy Fortepianów powstał mural poświęcony rodzinie Fibigerów.

Zwieńczeniem obchodów tego ponad dwuletniego święta był koncert dwóch znakomitych artystów: wybitnego pianisty i kompozytora jazzowego Leszka Możdżera oraz Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Zagrali oni na trzecim fortepianie Arnolda Fibigera, odnalezionym w magazynach Centrum Kultury i Sztuki i przekazanym na wniosek SPSF Filharmonii Kaliskiej. Pomysłodawcą i mecenasem koncertu wieńczącego obchody była Judyta Fibiger, wnuczka Gustawa Arnolda Fibigera III.

– Do niedawna myśleliśmy, że Fibigerowie to zamknięta karta. Tym koncertem pokazaliśmy, że otwieramy ją na nowo – podsumowała koncert na zakończenie obchodów Judyta Fibiger.

Scroll to Top