Szkice z dziejów polskiego przemysłu fortepianowego XX wieku

Ukazała się książka Janusza Starzyka (członka SPSF) zatytułowana „Szkice z dziejów polskiego przemysłu fortepianowego XX wieku”.

Autor książki opisuje jak w XX wieku powstawał po odzyskaniu niepodległości (po 1918 roku) przemysł fortepianowy, co działo się w tej sferze w czasie II wojny światowej oraz szczegółowo opisuje powojenne dzieje fabryk tych instrumentów. Publikuje chronologię numerów seryjnych produkcji pianin i fortepianów „Calisii”, „Legnicy”, „Defila”, a również fabryki w Brzegu. W drugiej części są zamieszczone biografie osób związanych z przemysłem fortepianowym.

Prof. Benjamin Vogel napisał: „Przy okazji polecam wspomnianą już na Waszej stronie cenną książkę Pana Janusza Starzyka, dopiero co przeczytaną. Jest oparta na wszechstronnych i rzetelnych źródłach i poszukiwaniach, i pozwala na zapoznanie się z realiami polskiego przemysłu muzycznego w niereformowalnych czasach PRL.”

Zobacz również wykłady Janusza Starzyka podczas trzech konferencji instrumentologicznych https://konferencjainstrumentologiczna.pl/category/janusz-starzyk. Szczególnie polecamy wykład „Produkcja fortepianów i pianin w PRL”.

Janusz Starzyk, ur. w 1960, technik elektronik, od 1985 r. stroiciel fortepianów i pianin. Dyplom mistrzowski w rzemiośle budowy i naprawy instrumentów fortepianowych otrzymał w 2002 r. Od 1989 r. prowadzi własną działalność gospodarczą. Członek Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów.

Książkę można zamawiać bezpośrednio u autora w cenie 40 zł za 1 egzemplarz. Kontakt: e-mail: jstarzyk@op.pl, tel. 604 869 299.

Spis treści książki „Szkice z dziejów polskiego przemysłu fortepianowego XX wieku”
Scroll to Top