Narodowy Instytut Fryderyka Chopina partnerem Piano Congress

Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów podpisało porozumienie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w zakresie wspólnej organizacji Piano Congress.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ramach Piano Congress jest partnerem merytorycznym przy jednym z trzech głównych bloków tematycznych kongresu, organizuje koncert inauguracyjny na Zamku Królewskim w Warszawie oraz szkolenie z intonacji fortepianów historycznych z Paulem McNulty.

Koncert inauguracyjny
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina organizuje 2 września – specjalnie dla gości Piano Congress – uroczysty koncert na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas koncertu wystąpią laureaci I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych – Tomasz Ritter oraz Aleksandra Świgut. Zagrają na fortepianach historycznych ze zbiorów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Szkolenie z intonacji fortepianów historycznych
2 września w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina odbędzie się szkolenie z intonacji fortepianów historycznych. Podczas szkolenia, pod okiem Paula McNulty’ego uczestnicy będą mogli ćwiczyć intonację na fortepianach z kolekcji NIFC.

Fortepian wczoraj
NIFC w ramach kongresu jest partnerem merytorycznym Stowarzyszenia przy bloku tematycznym „Fortepian wczoraj”. To część kongresu poświęcona instrumentom historycznym. Na zaproszenie NIFC podczas kongresu 5 wykładowców wygłosi wykłady i seminaria. 3 września Beniamin Vogel opowie o historii fortepianu, a Gert Hecher o najczęstszych problemach przy rekonstrukcji fortepianów. Olivier Fadini skoncentruje się na fortepianach Pleyela w paryskim okresie twórczości Chopina, a Paul McNulty jak rozwiązywać podstawowe problemy przy fortepianach wiedeńskich. 4 września to dzień w którym skupimy się na kopii fortepianu Buchholtza – ostatniego warszawskiego fortepianu, na którym grał Fryderyk Chopin. Opowie o tym twórca tej kopii – Paul McNulty. Polski renowator, specjalizujący się w fortepianach historycznych – Andrzej Włodarczyk poprowadzi dwa seminaria. Jeden związany jest z renowacją Broadwooda z 1846, a drugi z kopią fortepianu Karl i Seidler.

O NIFC
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC) to instytut utworzony w 2001 roku na podstawie ustawy z dnia 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina. Jest to największe centrum Chopinowskie na świecie, które promuje, chroni, bada i upowszechnia dziedzictwo Fryderyka Chopina. Instytut jest organizatorem odbywającego się co 5 lat w Warszawie  Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa. Od 2018 roku organizuje również Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.

W 2020 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w piśmie skierowanym do Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów zobowiązał się do wskazywania z imienia i nazwiska stroicieli fortepianów oraz zalecił, by inne instytucje kultury podobnie czyniły. Jest to element programu podnoszenia świadomości o zawodzie stroiciela, realizowanego przez SPSF.

Na zdjęciu siedziba Centrum Chopinowskiego i Muzeum Fryderyka Chopina, fot. NIFC

Scroll to Top