Piano Congress już za dwa miesiące

Światowy kongres stroicieli, producentów, sprzedawców i renowatorów odbędzie się po raz pierwszy w Polsce. Przedstawiciele branży z całego świata spotkają się w Warszawie, w terminie 2-4 września.

W ciągu trzech dni odbędzie się 29 wykładów i seminariów, 3 koncerty oraz 1 projekcja filmu dokumentalnego. W sumie to daje 27 godzin seminariów, 5,5 godziny koncertów oraz 1 godzinę projekcji filmowej.

Podczas Piano Congress wystąpi 26 prelegentów z całego świata. Ich seminaria będą skupione wokół tematu kongresu „Fortepian wczoraj, dziś i jutro”.

fot. Karolina Olek

Pierwszy blok tematyczny to „Fortepian wczoraj” to instrumenty historyczne. Partnerem stowarzyszenia tutaj jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który nie tylko organizuje koncert inaugurujący na Zamku Królewskim (na instrumentach historycznych), ale również na zaproszenie NIFC do Warszawy przyjadą czołowi teoretycy i renowatorzy zajmujący się fortepianami z epoki Chopina.

Drugi blok tematyczny to „Fortepian dziś” to instrumenty współczesne. To przestrzeń, którą zagospodarują przedstawiciele producentów fortepianów (Petrof, Bechstein, Straingraeber), dostawcy części zamiennych teoretycy i praktycy strojenia instrumentów.

fot. Karolina Olek

Ostatni blok tematyczny to „Fortepian jutro”, czyli renowacja instrumentów. Dość młoda dziedzina, która w stare, używane fortepiany i pianina tchnie nowe życie, poprzez remont generalny, odbudowę instrumentu od podstaw. W Kaliszu, na podwalinach przedwojennej fabryki fortepianów i pianin Arnold Fibiger a potem Calisia, powstało największe na świecie zagłębie renowacji fortepianów. Te największe zakłady renowacyjne mogłyby być samodzielnymi fabrykami instrumentów.
Z warsztatów renowacyjnych tych największych schodzi rocznie po ok. 1000 instrumentów. Podczas kongresu wystąpią przedstawiciele części tych zakładów, którzy opowiedzą o technologiach stosowanych w renowacji instrumentów.

Podczas Piano Congress odbędzie się specjalna projekcja filmu „Fortepian moja miłość”, w reżyserii Judyty Fibiger, wnuczki ostatniego właściciela fabryki fortepianów i pianin Arnold Fibiger. Judyta, wraz ze swoją mamą – Elwirą Fibiger będzie gościem Piano Congress.

Gościem specjalnym będzie również Sławomir Zubrzycki, polski twórca Viola Organista, czyli fortepianu smyczkowego wg projektu Leonardo da Vinci.

Piano Congress w Polsce to Europejski Kongres Europiano i Światowa Konwencja IAPBT. Te dwie organizacje – na poziomie europejskim (co 3 lata) i światowym (co dwa lata) organizują w różnych częściach świata takie spotkania. Raz na dekadę takie podwójne spotkanie odbywa się w Europie. Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów jest organizatorem – wspólnie z Europiano i IAPBT – Piano Congress, które odbędzie się w Warszawie, w terminie 2-4 września 2022 roku.

Szczegółowe informacje i zgłoszenia dostępne są na stronie pianocongress.org

Scroll to Top