Harmonogram Piano Congress

Na program Piano Congress składa się 40 wydarzeń: wykładów, seminariów, koncertów, projekcja filmu. Wydarzenia zostały podzielone na 6 bloków tematycznych. To będą intensywne 3 dni.

na to trzy główne bloki tematyczne oraz trzy dodatkowe. Wszystkie wykłady i seminaria będą wygłaszane w godzinach 9.00-18.00. Językiem obowiązującym jest język angielski (tłumaczenie na język polski), a wystąpienia w języku polskim będą tłumaczone na język angielski.

Fortepian wczoraj
Cykl „Fortepian wczoraj” dotyczy instrumentów historycznych. Partnerem stowarzyszenia jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który nie tylko organizuje koncert inaugurujący na Zamku Królewskim (na instrumentach historycznych), ale również na zaproszenie NIFC do Warszawy przyjadą czołowi teoretycy i renowatorzy zajmujący się fortepianami z epoki Chopina. Wystąpi Benjamin Vogel, Gert Hecher, Paul McNulty, Olivier Fadini czy Andrzej Włodarczyk. Wygłoszą w sumie 7 wykładów i seminariów związanych z fortepianami historycznymi. Dodatkowo Paul McNulty w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina poprowadzi szkolenie z „Intonacji fortepianów historycznych”.

Fortepian dziś
Drugi blok tematyczny to „Fortepian dziś”, czyli instrumenty współczesne. To przestrzeń, którą zagospodarują przedstawiciele producentów fortepianów (Petrof, Bechstein, Straingraeber), dostawcy części zamiennych oraz teoretycy i praktycy strojenia instrumentów klawiszowych. Wykład na temat projektowania pianina wygłosi Tadeáš Doskočil z Petrofa. Udo Steingraeber opowie o historycznych cechach dźwięków we współczesnych fortepianach, a Paula Kiechle i Elia Ramm z Bechsteina o regulacji i intonacji fortepianów koncertowych. W sumie zostanie wygłoszonych 7 wykładów i seminariów na temat fortepianów współczesnych.

Fortepian jutro
Przyszłością w fortepianie są nie tyle nowe rozwiązania technologiczne, co ich renowacja. Jak naprawiać, remontować, by tchnąć drugie życie w ten instrument bez utraty jego duszy? To specjalność Kalisza, miejsca związanego z przemysłem muzycznym od 300 lat. W tym mieście działała do niedawna Fabryka Fortepianów Arnold Fibiger (późniejsza Calisia). Od 60 lat działa jedyna w Polsce szkoła średnia kształcąca stroicieli i budowniczych fortepianów – Technikum Budowy Fortepianów. W Kaliszu działa obecnie ok. 40 firm renowacyjnych. Te największe remontują ponad 1000 instrumentów rocznie. Wykłady i seminaria w ramach cyklu „Fortepian jutro” wygłoszą członkowie Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów, dzieląc się swoim kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w zakresie regulacji mechanizmu przy remoncie, stosowaniu powierzchni kryjących czy remontu klawiatur. Odpowiemy na pytanie jak kołki stroikowe mają wpływ na stabilność stroju. Zbigniew Mielżyński opowie o swojej specjalizacji przeróbkach fortepianów. W tym bloku tematycznym zostanie wygłoszonych 5 wykładów i seminariów.

Wokół fortepianu
Głównym tematom towarzyszą seminaria z tematów nie wprost związanych z głównym tematem kongresu. Michiel van Loon zaprezentuje systemy dla osób z niepełnosprawnościami do obsługi fortepianu, a Jan Grosbach pokaże, jak obsługiwać klawesyn. Janusz Starzyk opowie o Polskim przemyśle fortepianowym, a Anna Grochowiecka z Klaviano odpowie na pytanie czy warto promować salon fortepianów w internecie.

Dzień otwarty
2 września, jeszcze przed oficjalną inauguracją Piano Congress odbędzie się dzień otwarty dla wszystkich zainteresowanych muzyką. Tego dnia wstęp na wystawę instrumentów będzie bezpłatny, a dodatkowo odbędą się seminaria edukacyjne oraz koncerty młodych pianistów. Podczas koncertów zaprezentuje się 12 młodych pianistów z całej Polski (uczniów szkół muzycznych I i II stopnia). Odbędą się też cztery seminaria edukacyjne: „Warsztaty z budowy nowoczesnego fortepianu z klocków Lego”, „Ewolucja repertuaru fortepianowego w kontekście rozwoju instrumentu”, „Jak dbać o pianino czy fortepian” oraz „Pokaz strojenia fortepianu koncertowego”. Partnerem dnia otwartego jest Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato. Dzień otwarty potrwa w godz. 9.00-16.00.

Wydarzenia towarzyszące
Po całodniodniowych obradach zaplanowano koncerty i projekcję filmu. 2 września, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbędzie się uroczysta inauguracja Piano Congress. Będzie to koncert na fortepianach historycznych, zorganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Drugiego dnia kongresu odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Dusza zaklęta w fortepianie” pokazująca losy rodziny Fibigerów, fabrykę fortepianów oraz miasto Kalisz. Na zakończenie Piano Congress zaplanowano również koncert – tym razem na fortepianie smyczkowym Viola Organista wg projektu Leonardo da Vinci.

Wystawa fortepianów i pianin
Kongresowi będzie towarzyszyć 3 dniowa wystawa fortepianów i pianin na przestrzeni 1800 metrów kwadratowych. Wystawi się 25 producentów instrumentów, konstruktorów, renowatorów czy sprzedawców. Udział w wystawie potwierdzili m.in. producenci fortepianów takich marek jak: Petrof, C. Bechstein, Steingraeber & Söhne, Kawai, Yamaha, Bösendorfer. To niepowtarzalna okazja dla uczniów szkół muzycznych, nauczycieli, studentów oraz wszystkich, zainteresowanych fortepianami do zobaczenia w Polsce na jednej przestrzeni tylu wystawców.

Kongres Europiano i Konwencja IAPBT
Piano Congress w Polsce to Europejski Kongres Europiano i Światowa Konwencja IAPBT. Te dwie organizacje – na poziomie europejskim (co 3 lata) i światowym (co dwa lata) organizują w różnych częściach świata takie spotkania. Raz na dekadę takie podwójne spotkanie odbywa się w Europie. Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów jest organizatorem – wspólnie z Europiano i IAPBT – Piano Congress, które odbędzie się w Warszawie, w terminie 2-4 września 2022 roku.

Start 2 września, o godz. 9.00 w hotelu Double Tree by Hilton, przy ul. Skalnicowej 21.

Scroll to Top