„Dusza zaklęta w fortepianie” z projekcjami w kinie

Po pokazie w Krakowie, prapremierze w Kaliszu i podczas Piano Congress, film dokumentalny Judyty Fibiger od 8 września można przez tydzień oglądać w warszawskim Kinogramie.

Czy fortepian ma duszę? Jeśli tak to czym ona jest? Czy jest nieuchwytna – czy może jej twórcą jest konstruktor fortepianu? Jednym z nich był urodzony w Kaliszu w 1912 roku Gustaw Arnold Fibiger. Jego pasja tworzenia instrumentów przetrwała nawet w czasach, gdy po wojnie zabrano mu rodzinną fabrykę. Kim był? Walczącym w obronie Warszawy Polakiem o niemieckich korzeniach, wielkim patriotą ale również jedynym w Polsce konstruktorem fortepianów, który doprowadził do rozwoju przemysłu muzycznego w naszym kraju.

„Dusza zaklęta w Fortepianie” to historia założonej w 1889 roku w Kaliszu Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger– największej polskiej fabryki fortepianów. W dokumencie pojawią się unikalne archiwalia pokazujące znacjonalizowaną fabrykę, której nazwa po wojnie została przez ówczesne władze bezprawnie zamieniona na „Calisię”.

Kalisz jest również z pewnym powodów szczególnie bliski kompozytorowi Janowi A.P. Kaczmarkowi dlatego zgodził się wystąpić w filmie. Jan A.P. Kaczmarek: To było wielkie, że Gustaw Fibiger, mimo tego, że fabryka nie była już jego własnością, umiał wejść w ten świat, już nie swój, już nie kierowany przez siebie i służyć idei doskonałego fortepianu czy pianina. To było niezwykłe. Tylko ludzie o wielkim sercu, o wielkim duchu, potrafią z takim oddaniem służyć jakiejś idei. Ta idea była w nim tak głęboko zasadzona, że jej służył. Mnie to nie dziwi, człowiek wielkiej pasji będzie to robił, mimo tego, że zmieniły się okoliczności, bo jest w nim ciągle nadzieja i upór, żeby pomagać tej idei, żeby te fortepiany w jego przypadku, były coraz lepsze, żeby one oddawały ten idealny świat, który gdzieś tam można z nich wyczarować. Dla mnie jest to przejaw niezwykłej osobowości Gustawa Fibigera.

W filmie wystąpili członkowie Stowarzyszenia: Andrzej Chabracki, prezes SPSF oraz Krzysztof Fiks i Leszek Konstanciak, którzy wspólnie ze Zbigniewem Mielżyńskim podjęli się renowacji fortepianu koncertowego Arnold Fibiger.

Dotychczas film ten był wyświetlany na zamkniętych pokazach. 6 czerwca podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, 9 czerwca na prapremierze w Kaliszu oraz 3 września dla uczestników Piano Congress.

8 września film trafił do warszawskiego Kinogramu, gdzie będzie wyświetlany przez tydzień, do 15 września br.
https://kinogram.pl/dusza-zakleta-w-fortepianie-w-kinie-kinogram/

Judyta Fibiger urodzona w 1975 roku w Warszawie. Wnuczka Gustawa Arnolda Fibigera – ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger w Kaliszu. Reżyseruje i produkuje filmy dokumentalne. Producent wykonawczy filmu „Beats of freedom – Zew Wolności” (2010). Reżyseria: „Political Dress” (2011), „Tomasz Ossoliński. Before The Show” (2014), „Moja Wielka Biba” (2022). Autorka książek: „Świat według Smirnoffa”, „Swego nie znacie – czyli Polska oczami obcokrajowców” oraz „Barbara Hulanicki. Ważne jest tylko jutro”.

Scroll to Top