Jedyne takie święto fortepianu

Przez 3 dni to Warszawa była najważniejszym miejscem na świecie dla stroicieli, renowatorów i producentów fortepianów. To w tym mieście, między 2 a 4 września odbył się Piano Congress.

300 uczestników z 4 kontynentów i 30 wystawców uczestniczyło w blisko 50 wydarzeniach zorganizowanych w ramach połączonego kongresu Europiano i konwencji IAPBT.

Dzień zero
Kongres nieoficjalnie rozpoczął się 1 września. Tego dnia od wczesnych godzin porannych do hotelu Double Tree by Hilton zjeżdżali wystawcy z całej Europy. Na przestrzeni 1800 metrów kwadratowych wystawiło się 10 producentów fortepianów, 7 renowatorów, 8 dostawców części i 5 sprzedawców. Frekwencja podczas wieczornych rozmów w lobby barze pokazała, że jak bardzo wyczekiwany był to kongres. To było pierwsze takie spotkanie na świecie od 3,5 lat (ostatni raz takie spotkanie branżowe odbyło się w kwietniu 2019 roku podczas targów MusicMesse we Frankfurcie n/Menem oraz w maju 2019 roku w trakcie konwencji IAPBT w japońskim Hamamatsu).

30 wystawców zaprezentowało swoje produkty na Piano Congress

Patronat i partnerzy
Na kilka dni przed wydarzeniem otrzymaliśmy potwierdzenie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że patronat honorowy nad Piano Congress objął prof. Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O ten patronat staraliśmy się ponad rok. Organizatorem Piano Congress było Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów wspólnie z Europiano oraz IAPBT. Współorganizatorem był Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Partnerem całego wydarzenia były trzy firmy: Petrof, Yamaha Music Europe oraz sklep muzyczny Pasja.

Dzień otwarty
2 września, w piątek był dniem otwartym dla wszystkich. Od wczesnych godzin porannych przychodzili uczniowie szkół muzycznych, pianiści czy osoby zainteresowane muzyką. Ich głównym punktem wizyty była największa wystawa fortepianów i pianin w Polsce. Dodatkowo, wspólnie z Towarzystwem Muzyczno-Artystycznym Sfogato zorganizowaliśmy dwa koncerty młodych pianistów (wystąpiło 11 uczniów z całej Polski – ich wybór poprzedzony był eliminacjami) oraz dwa seminaria o budowie fortepianu i ewolucji repertuaru fortepianowego. Uczniowie wystąpili przy fortepianie koncertowym Petrof. Z kolei przy współpracy z firmą Yamaha Music Europe zorganizowaliśmy pokaz strojenia fortepianu koncertowego Yamaha CFX. Na Piano Congress był jeden z dwóch takich egzemplarzy w Europie.

Pokaz strojenia na fortepianie koncertowym Yamaha CFX.
Zainteresowanie było tak duże, że pokaz powtórzono w niedzielę.

Inauguracja Piano Congress
Dzień otwarty zakończył się o godz. 16.00, ale równocześnie rozpoczęła się oficjalna część kongresu. O tej godzinie, 6 autokarów z gośćmi przejechało na Zamek Królewski. Wśród pasażerów był również Leszek Możdżer, który był obecny na Piano Congress. O godz. 17.00 odbyła się oficjalna inauguracja Piano Congress. Gości powitał Gunther Schaible (prezydent Europiano i IAPBT), Andrzej Chabracki (prezes SPSF), Elwira Fibiger (pierwsza członek honorowa SPSF) oraz Joanna Bokszczanin (kierownik działu konkursów i młodych talentów w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina).

Leszek Możdżer na Zamku Królewskim w Warszawie otrzymał oficjalne potwierdzenie,
że jest członkiem honorowym SPSF

Certyfikat członka honorowego otrzymał Leszek Możdżer. Następnie koncert zagrał Tomasz Ritter, laureat I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. To dzięki Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina inauguracja kongresu mogła się odbyć na Zamku Królewskim w Warszawie.
Po koncercie uczestnicy wrócili do hotelu na oficjalną kolację inaugurującą. Na scenie obecny był fortepian Petrof. Zuzana Ceralová Petrofová, szefowa marki Petrof, witając wszystkich zebranych na sali ogłosiła konkurs, w którym można było wygrać słynną czeską Becherovkę.

Andrzej Chabracki (SPSF) wita się z Zuzana Ceralová Petrofová (Petrof Pianos)

15 godzinny program
Sobotni program kongresu (3 września) był niemniej intensywny niż w piątek. Program wydarzeń został rozpisany na 15 godzin. Odbyło się 16 wydarzeń w 5 blokach tematycznych: 4 wykłady w cyklu „Fortepian wczoraj” przygotowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz po 3 seminaria w cyklach „Fortepian dziś”, „Fortepian jutra” i „Wokół fortepianu”.

Wim Bless (PTG, USA) poprowadził jedno z 32 seminariów,
jakie odbyły się w trakcie Piano Congress

Wydarzeniami towarzyszącymi była wystawa fortepianów i pianin, projekcja filmu Judyty Fibiger „Dusza zaklęta w fortepianie” oraz jazz session Aleksander Łachacz Trio. To ostatnie wydarzenie sponsorowała Yamaha Music Europe.

Trio jazzowe Aleksandra Łachacza uprzyjemniło drugi dzień kongresu

20 wydarzeń na zakończenie
20 wydarzeń zaplanowano na ostatni dzień kongresu, 4 września. Aż 7 wykładów i seminariów odbyło się w bloku tematycznym „Fortepian dziś”. Po 3 seminaria odbyły się w cyklu „Fortepian wczoraj” i „Wokół fortepianu”, a 2 seminaria związane były z renowacją instrumentów w ramach cyklu „Fortepian jutra”. Piano Congress kończył koncertem Viola Organista, w wykonaniu Sławomira Zubrzyckiego. Na specjalne życzenie zostały powtórzone dwa seminaria – pokaz strojenia na fortepianie Yamaha CFX oraz Budowa i renowacja klawiatur.

Sławomir Zubrzycki na zakończenie
– koncert Viola Organista był ostatnim punktem Piano Congress

Następna konwencja IAPBT odbędzie się w Arligton (USA) w terminie 25-29 lipca 2023 roku, a kongres Europiano w Ludwisburgu (Niemcy) w 2024 roku.

fot. Mirek Kaźmierczak

Scroll to Top